banner
Düzce Yerel

TEPKİLER ÜZERİNE MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ!

Düzce Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, şehir mezarlığında yapılan ağaç katliamı haberleri üzerine basın açıklaması yaptı. Mezarlıklar Müdürlüğü yaptığı açıklamada kendini savunurken yapılan kesimlerin normal olduğunu belirtti. İşte yapılan açıklama; Şehir Mezarlığında..

TEPKİLER ÜZERİNE MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ!
Düzce Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, şehir mezarlığında yapılan ağaç katliamı haberleri üzerine basın açıklaması yaptı. Mezarlıklar Müdürlüğü yaptığı açıklamada kendini savunurken yapılan kesimlerin normal olduğunu belirtti.
İşte yapılan açıklama;
Şehir Mezarlığında düzenleme çalışmaları kapsamında konusunda uzman isimler tarafından tespit edilen biyolojik ömrünü tamamlamış, mezar kazılmasına engel olan, mezarlara zarar verdiği tespit edilen ve ziyaretçiler için de tehlike oluşturan ağaçların Belediyemiz tarafından ilgili kurumların görüş ve onayı alınarak ihalesi yapılmış ve çürümüş, yaşlanmış, kurumuş ve vatandaşlar tarafından kesimi için dilekçe verilen ağaçlara yönelik kaldırma çalışmalarına başlanmıştır.
Ağaçların zarar verdiği mezar üstü yapıları ve parsel duvarları için aile parsellerinde yeni defin alanı oluşturulması ve defni yapılmış mezarların üst yapısının yaptırılmasına engel olan ağaçların kesimi için vatandaşlarımızdan yoğun talep gelmektedir. Şehir mezarlığında yaşlanmış, kurumuş ağaçların dışında kesilen ağaçlar vatandaşların yazılı talebi doğrultusunda kendi istekleri ile kesilmektedir.
Ayrıca kesim esnasında oluşan zararlar görevli personel tarafından tespit edilip, mezar ve mezar üst yapıları zarar gören kabirler, ilgili firma tarafından yaptırılmaktadır. 29 Kasımda meydana gelen fırtına sebebiyle yıkılan 12 adet ağaç ayrıca 20’ye yakın ağaçtan düşen dallar tarafından birçok mezar tahrip olmuştur. Fırtına sonrası oluşan görüntülerde ağaçların mezarlara ve mezarlık ziyaretçilerine nasıl zarar verebileceği gözükmektedir. Bu konuda vatandaşa yardımcı olmak amacıyla zarar gören mezarların bakım ve onarımları da yaptırılacaktır.
Şehir mezarlığında kesim işlemleri tamamlandıktan sonra mezarlığın güvenliğinin sağlanması için aydınlatma çalışması başlayacaktır. Vatandaşların, madde bağımlıları ve hırsızlardan şikâyetçi olduğu mezarlığımız kesim sonrasında yapılacak çevre duvar, giriş kapıları ve aydınlatma çalışmaları ile daha güvenli hale getirilecektir.
Konu ile alakalı kamuoyuna yansıyan şikâyetler, haberler ve görüntüler takip edilmekte olup, gerekli uyarılar tarafımızdan ilgili firmaya yapılmıştır.
Sonuç olarak kesim sonrası ihalesi ve alımlarını yaptığımız;
– Mezarlıkların Işıklandırılması
– Mezarlığa Uygun Ağaçların Dikilmesi
– Mezarlığımızın Kamera Sistemi İle Donatılması
– Cuma Günleri Mezarlığımızda Kuran Tilaveti için Hoparlör Sistemlerinin Kurulumu
İşlemlerinin ivedilikle yapımına başlanılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
İmage To Text Windows 11 Key ankara escort

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL