banner
Güncel

AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra..

AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

Sevgili okuyucularım,

Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz.
Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur.
Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı.
Davutoğlu başkanlığında girilen seçimlerde  40.08 oy alan Ak Parti birinci parti olmasına rağmen 258 sandalyede kalarak tek başına iktidar olamadı, bunu fırsat bilen muhalifler partiyi CHP ile koalisyona zorladılar. Hedefleri genel başkanlığı zaten Davutoğluna devretmiş olan  Erdoğanın hükümet üzerindeki etkisini de azaltmaktı.
Fakat Erdoğan bunu şiddetle reddetti, 1 Kasım 2015 de yeniden seçime giderek 49.49 oyla 317 sandalye sayısına ulaştı ve yakalanan bu başarı sayesinde muhaliflerin heveslerini kursaklarında bıraktı.
Muhaliflerin ikinci denemesi,
5. Olağan büyük kongrede yaşandı.
Genel Başkan olarak büyük kongrede kendi listesini kendisi hazırlayıp, Erdoğanın parti meclisindeki gücünü kırmak isteyen Davutoğlu Erdoğanın sert müdahalesiyle karşılaştı. Erdoğan cumartesi gecesi bütün delegelerin imzasını toplayarak ortaya Binali Yıldırım kartını sürdü ve tabii ki Davutoğlu direnemedi, teslim oldu. Listeyi Erdoğan hazırladı, Davutoğlu ve  çevresinden hiç kimseyi parti meclisine sokmadı. Bu Davutoğlu için sonun başlangıcı oldu, ilk MKYK toplantısında  cezalandırılarak bütün Genel Başkan yetkileri elinden alındı. Bir süre sonra hem Genel Başkanlık hem de Başbakanlık görevinden de istifa etmek zorunda kaldı.
Böylece iç muhalefet bir kez daha hayallerinin üzerine soğuk su içmek zorunda kaldı.
Daha sonra muhaliflerin mücadelesi Erdoğanın yakın çevresinin yok edilmesi, etrafının boşaltılması şeklinde farklı bir versiyona dönüştürüldü. Tayyip Erdoğana gönülden bağlı bir çok kişi taciz edildi, çeşitli sebeplerle gözden düşürüldü ve yok edildi.  Süleyman Soylu Berat Albayrak omuzlaşması  muhaliflerin  bütün çevrelere yaptıkları bir güç gösterisiydi. Hükümetin ve Tayyip Erdoğanın en yakını aynı zamanda damadı olan Berat albayrak’ a atılan omuz darbesi gelecekte olacakların bir nevi habercisiydi. Bir sürü bel altı operasyon sonunda mücadele damadın istifası ile sonuçlandı.
Muhalifler sonunda surda bir gedik açmaya muvaffak olmuşlardı.
Ve şimdilerde umutlarını Erdoğanı desteklemeyeceğini  daha seçim öncesinde peşin peşin ilan eden yeni ABD Başkanı Joe Biden’a bağlamış durumdalar.
Nefesler tutuldu,  büyük bir ümitle 14 Haziran da gerçekleşecek  Erdoğan Biden görüşmesini bekliyorlar.
Şahsi kanaatim şudur,
Ortadoğuda, Afganistanda, Türki Cumhuriyetlerde, Libyada, Suriyede Türkiyenin  acil desteğine muhtaç olan yeni ABD yönetiminin Erdoğanla anlaşmak dışında  bir şansı olabileceğini pek zannetmiyorum.
Amerikan yönetimi her ne kadar çok istekli olmasada, ortadoğuda Türkiyenin yerini alabilecek bir müttefik, Türkiyede ise Erdoğan gibi ülkenin yüzde ellisini arkasında toplayabilecek bir lider en azından kısa vadede bulamaz. Joe biden hakikaten Erdoğana muhalif haraket edecekse bunu uzun vadede zamana yaymak durumunda.
Yani  içerideki hayâl sahiplerinin hevesleri  muhtemelen  yine kursaklarında kalacak.
Ancak;  özellikle Ak Partiye gönül vermiş çevreler başta  olmak üzere herkesin acil beklentisi,
Her türlü gücünü Erdoğandan alan kirli emel sahibi menfaat çetelerinin, hazır bütün pisliklerini ortaya döken biri varken savcılara yani adalete teslim edilmeleri.
Bu çürük elmaların tamamının temizlenmesi.
Bu konuda neşter vurmakta yaşanacak en küçük bir gecikme hala Erdoğana duyulan güveni tümden yok edebilir.
Tabii ki, kavga çok çetin geçecektir.
Ancak,
Neye mâl olursa olsun bu yapılmalı.
Ya değilse,
İlk genel seçimlerde halkın tokadı Ak Partinin suratına inecek.
Bu çok açık biçimde görülüyor.
Tanıdığım Tayyip Erdoğan gecikmez,
Yakındır kılıç kafaya iner.

Bu arada hükümetin yıkılıp, yerine yeni hükümet kurulacağını, kurulacak hükümette bakan olacağını filan hayal eden arkadaşlar varsa hiç umutlanmasınlar,  dağlarda kar yağışı devam ediyor.
Tavsiyem,
Sıkı giyinsinler çünkü daha çok kar yağacak!!!

Kalın sağlıcakla

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL