banner
Düzce Yerel

BELEDİYE GASP MI ETTİ ?

Düzce merkeze bağlı Sarayyeri köyü ,il merkezinin en sevilen ve yeşillikler içinde olan, tarım yapılan, ağırlıklı olarak Çerkez halkının yaşadığı köylerden biriydi. Burası Düzce belediye sınırları içine alındığında ise mahalle..

BELEDİYE GASP MI ETTİ ?

Düzce merkeze bağlı Sarayyeri köyü ,il merkezinin en sevilen ve yeşillikler içinde olan, tarım yapılan, ağırlıklı olarak Çerkez halkının yaşadığı köylerden biriydi. Burası Düzce belediye sınırları içine alındığında ise mahalle oldu ve köy tüzel kişiliğine ait olan yerlerde Düzce belediyesinin geçti.

Sarayyeri’nin Cevizlik mevkisin de,  376 parselde bulunan arsa 1944 yılında köyde yaşayan iki kardeş tarafından köy halkının sosyal ve kültürel faaliyetlerinde kullanması için köy tüzel kişiliğine verilmişti..

Köy mahalle olunca bağışlanan yerde Düzce belediyesine geçti. Köy halkı zamanında bağış yapılırken ortaya konan irade de olduğu gibi köylerine belediyeden 9500 m2 alanın tahsis edilmesi için çaba göstermeye başladılar.

Siyasetçilerle ,Başkanlarla irtibata geçtiler genellikle hep yapıldığı gibi sözler verildi ama alanda köy halkının kullanımı için hiçbir çalışma yapılmadı. Zamanla bölgede 18  uygulaması da yapılınca  9,500 m2 alanın sosyal ve kültürel tesis alanının köy’e bırakılacağı söylendi ise de bu çalışma yapılmadı.

Şimdi Sarayyeri mahallesi sakinleri ,özellikle 1944 yılında yer bağışlayan iki kız kardeşin bağışlarına saygı gösterilmesi insani ve vicdani bir sorumluluktur diyerek resmiyette de bulunan 9500 m2 alanın köye geri verilmesini, zaman içinde mahallelerinin hakkı olan yeri kaybetmesinin engellenmesini ve belediyenin  iki bayana karşı olan görevini yerine getirmesini istiyorlar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL