Güncel

“EFENDİLER”

Halkına “Kullarım” diye hitap eden saltanat yönetimine son verip, halkını “Efendi” olarak yönetimin başına geçiren Cumhuriyet’i bizlere armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün arkadaşlarına minnet ve..

“EFENDİLER”

Halkına “Kullarım” diye hitap eden saltanat yönetimine son verip, halkını “Efendi” olarak yönetimin başına geçiren Cumhuriyet’i bizlere armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı ileterek başlamak istiyorum bu özel günde, gazetemiz AHALİ’deki ilk yazıma…

Evet, Efendiler;

Bugün 29 Ekim 2020 ve biz bugün kul olarak anılmıyorsak, bundan 97 sene önce, 28 Ekim 1923 günü Çankaya Köşkü’nde yenen bir akşam yemeği sırasında, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sofradaki dostlarına söylediği şu sözler sayesindedir;

“Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.”

Bugün halk olarak elde ettiğimiz bütün kazanımlarımızın temelinin atıldığı o günden bu yana insan haklarından, eğitime, kadın haklarından, basın özgürlüğüne kadar birçok konuda yenilikler gerçekleştirilmiş ve “Efendiler” kelimesi, sadece halka hitap ederken kullanılan bir kelime olmaktan çıkarılıp, gerçek anlamda halkı, ülke yönetiminde söz sahibi konumuna getirmiştir.

Ancak 97 yıllık tarih boyunca kendini halkın efendisi olarak gören bazı yöneticiler olsa da milletimiz kendini halktan büyük görenlere karşı gereken cevabı, ortaya koyduğu tavır ile vermiş, kula kulluğu reddedip, yalnızca Allah’a kul olmayı tercih etmiştir.

Atamızın hitap şekliyle;

Efendiler; dün atalarımız bizler için Cumhuriyet’i ilan etti. Bugün bizler, gelecek nesiler için onu korumalı ve muhafaza etmeliyiz. Çünkü biliyoruz ki, birinci vazifemiz; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…!

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL