banner
Ekonomi

ESNAFIMIZI ELEKTRİK ÇARPTI! DAYANAMAYACAK DURUMDAYIZ!

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlara yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi. Desob başkanı Mustafa Kayıkçı esnafın dayanacak gücü kalmadığını belirterek zamların geri çekilmesini..

ESNAFIMIZI ELEKTRİK ÇARPTI! DAYANAMAYACAK DURUMDAYIZ!

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlara yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Desob başkanı Mustafa Kayıkçı esnafın dayanacak gücü kalmadığını belirterek zamların geri çekilmesini istedi.

Kayıkçı açıklamasında şu sözlere yer verdi;

”Dünya ve ülkemizi etkisine alan ölümcül Covid-19 pandemi sürecinde ekonomik durumu her gün daha da zora giren esnaflarımız bu kez de elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlarla adeta şoka girmiştir. Esnaf Pandemi, yasaklar, kapanma derken şimdi de içinden çıkılmaz bu zamlarla bir kez daha çarpılmıştır.
Son yapılan elektrik zamları ile elektrik faturaları iş yeri kiralarını geçmeye başladı. Bir fırıncımıza bir ay önce 8 bin lira gelen elektrik faturası bu ay 26 bin lira geldi. Tüm meslek dallarında esnaflarımız elektrik zammı sonucu dükkanında ve evinde elektrik düğmesini açamaz hale geldi. Bakkal dolaplarını iade etmeye başladı, kasaplar dolaplarını çalıştıramaz hale geldi, terzi makinesini ve ütüsünü açmaya korkuyor. Artan girdi maliyetleri, asgari ücret, akaryakıt, doğalgaz ve her şeye gelen zincirleme zamlarla esnafımız son durağa gelmiş, iş yapamaz hale düşmüştür.
Esnaf ve sanatkârlarımız için bundan sonrası iflas ve işyeri kapatmadır ve imdat zilleri çalmaya başlamıştır.
Zamlar, üretimin sınırlandırılmasının yanı sıra istihdamı da etkilemektedir. Esnaf, yüksek faturaları ödeyebilmek için en az bir personelinden feragat edecektir. Bu da işsizliği ortaya çıkaracaktır. Her ticarethanede bir kişinin işten çıkarılmasına hükümetimiz razı mıdır?
Esnafın gözünün içine baktığımızda, bu ay gelen elektrik, doğalgaz, kira ve esnaf kredilerinin nasıl ödeneceği endişesini görmekteyiz. Esnafımız maalesef bunları düşünmekten işine odaklanamaz hale gelmiştir.
Bu süreçte ülkeyi yöneten hükümetimizden derhal elektrik zamlarını geri çekmesini, doğalgaz fiyatında indirim yapılmasını ve akaryakıt fiyatlarında indirime gidilerek yeni zamlar yapılmamasını acilen talep ediyor ve içimizi rahatlatacak haber bekliyoruz.”
DİĞER TALEPLERİMİZ
Ekonominin canlanması, piyasaların rahatlaması için de yaşanabilir, nefes alabileceğimiz, sürdürülebilir bir esnaf destek paketinin çok acil hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Hükümetimizden bu zor dönemimizde kredi faizlerinin silinerek mevcut borçların 2023 yılı başına kadar ertelenmesini sigorta ve Bağ-Kur gibi aylık ödemelerin makul bir süre ertelenmesini bekliyoruz. Esnaf toplumun can damarıdır, esnaf toplumun sigortasıdır, esnaf ve sanatkârsız bir toplumun olması asla düşünülemez.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
İmage To Text Windows 11 Key ankara escort

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL