banner
Güncel

GELEN GİDENİ ARATMASA

Felaketler, sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklar ve ekonomik çöküntülerin yaşandığı bir seneyi sonunda arkamızda bıraktık ve bütün umutlarımız ile yeni seneyi sevinçle karşıladık diye yazmayı ve yeni yılın bize getirdiği güzellikleri sizlerle..

GELEN GİDENİ ARATMASA

Felaketler, sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklar ve ekonomik çöküntülerin yaşandığı bir seneyi sonunda arkamızda bıraktık ve bütün umutlarımız ile yeni seneyi sevinçle karşıladık diye yazmayı ve yeni yılın bize getirdiği güzellikleri sizlerle paylaşmayı çok isterdim ancak sanırım yaşadığımız sorunların nedeninin takvim yapraklarının olmayışını, yeni yılın ilk günlerinde tecrübe etmiş bulunmaktayız.

Takvim yapraklarında yeni bir yılın rakamları yazmaya başlayalı daha bir hafta oldu ancak bu bir hafta içinde yaşadıklarımız, gelen gideni aratır cümlesini, zihinlerimizde düşünülür kıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı 2020 yılı raporunda, 300 kadının öldürüldüğü ve 171 kadının ölümünün de şüpheli olarak kayıtlara geçtiği belirtilirken, yeni yılın ilk haftasında ben bu satırları yazarken kadın cinayetine kurban verdiğimiz 9 canımız olduğu haberini izliyorum televizyonda.

Yani, takvim yapraklarında değil problem, vicdan yoksunu bireylerimizde…

Vicdan yoksunu kalpleriyle, sevdiklerini söyledikleri kadınların hayatlarını alan caniler var soluk alıp verdiğimiz her yerde.

Tabii maskenin altından ne kadar soluyabiliyorsak, kış günü yaz sıcağı yaşatan havayı…

Kış günü, yaz sıcağı…

Kuraklık kapıda sevgili dostlarım.

Geçtiğimiz sene salgın ile mücadele verirken bizlerin en büyük koruyucusu olan su, yani temizlik, bu yıl devam eden salgın karşısında oldukça savunmasız bırakacak gibi görünüyor bizi.

Barajlardaki doluluk oranı alarm seviyesinde gerilemişken, bu duruma bir de kış günü yaşadığımız yaz sıcakları eklenince, yağmur ve kardan yoksun kalan toprak, yazın bizi iyiden iyiye muhtaç edecek bir damla suya diye düşünmekten kendimi alamıyorum ve korkuyorum bu senenin, geçen seneden daha çok can yakmasından.

Takvim değişti ama iklim değişikliği aynı kaldı, sorumsuzca su tüketmemiz de cabası…

Su tüketiminin yanında tasarruf etmemiz gereken diğer kalemler yine aynı kaldı, takvimdeki rakam değişmesine rağmen…

Elektrik, doğalgaz faturalarında daha da tasarrufa giden asgari geçim standardını yakalamaya çalışan tüketici, mutfak ve kılık kıyafet tüketiminde azami tasarruf uygulamak zorunda kaldı gelen zamlar karşısında.

Yani, yeni yılla birlikte değişen bir durum şimdilik olmamakla birlikte, geçtiğimiz seneyi aratmasa bari diye dua edenlerimizin sayısında oldukça büyük bir artış bulunmakta. Gelen gideni aratmasa…!

Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL