banner
Düzce Yerel Güncel

YAPTIĞIN ALGI YİNE TUTMADI FARUK ÖZLÜ

Düzce Belediyesi’nin İzmirli Efor firmasına  Akıllı scoteer ve Bisiklet ihalesi adı altında verdiği ihalenin, idari şartnamesine konulmadığı halde teknik şartnamesinde yer alan 7 adet büfe ile ilgili yapmaya çalıştığı algı..

YAPTIĞIN ALGI YİNE TUTMADI FARUK ÖZLÜ

Düzce Belediyesi’nin İzmirli Efor firmasına  Akıllı scoteer ve Bisiklet ihalesi adı altında verdiği ihalenin, idari şartnamesine konulmadığı halde teknik şartnamesinde yer alan 7 adet büfe ile ilgili yapmaya çalıştığı algı tutmadı.

 

2012 yılında İsmail Bayram’ın Belediye Başkanlığı döneminde  Düzce’de kent mobilyacılığı ve açık hava reklamcılığı ihalesi yapıldı. Düzce Belediyesi tüm Düzce’nin karşı çıktığı büfelerin İzmirli Firmaya usulsüz verilmesi olayını  2012 yılında yapılan Kent mobilyaları ve reklamcılık ihalesiyle kıyaslayarak algı yapmaya çalışsa da yapılan iki ihalenin ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız.

İzmirli firmaya 7 adet büfenin şeffaflığa ve hukuka aykırı şekilde  verildiği iddiaları kamuoyunda tartışılırken, belediye yöneticilerinin kendilerine yönelik eleştiri ve tepkiler karşısında 2012 yılında yapılan Kent Mobilyaları ihalesini usulsüz göstermeye çalışarak ihaleyi alan firmayı karalama çabaları da yine geri tepti.

2012 yılında yapılan Kent Mobilyaları ihalesinde herhangi bir usulsüzlük ya da hukuka aykırılık olup olmadığını araştırdık.

2012 yılında yapılan  “DÜZCE BELEDİYESİ SINIRLARI DAHİLİNDEKİ KENT MOBİLYALARI VE REKLAMCILIĞI ihalesi 10 şubat 2012 günü gerçekleştirilmiş.

Bilmeyenleriniz için yazıyoruz, KENT MOBİLYACILIĞI nedir? AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI nedir? (Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün KENT MOBİLYACILIĞI VE AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI denilince içinde neler olabileceğini bildiğini düşünerek sadece bilmeyenler için yazıyoruz)

*Açık Hava Reklamcılığı ve Türleri Nelerdir?

Açık hava reklamcılığı, farklı türlerde yapılabilir. En popüler outdoor reklam türü billboard reklamcılığıdır. Dijital bileşenlerin de devreye girmesi ile farklı açık reklamı seçenekleri de orta çıkmıştır.

Genel olarak kullanılan açık hava reklamcılığı çeşitleri şunlardır;

Billboard

Luna billboard

Megalight

Megaboard (Adml)

Kuleboard

Bina giydirme uygulamaları

Üç boyutlu veya iki boyutlu tabela

Totem,

Dijital led ekranlar

Otobüs veya araç giydirme

Otobüs durağı / raket (Clp)

Çatı / duvar reklamları

Elektrik direği reklamları

Yol panosu reklamları

Yer grafikleri

 

*Kent Mobilyaları ne demektir?

Çevreye, farklı bir hava katan yapı olarak tanımlanan kent mobilyaları çeşitleri bulunmaktadır. Bu mobilyalar dış mekan ve iç mekan mobilyaları olarak sıralanabilir. Mobilya seçimleri tasarlanacak alanlara göre farklılık göstermektedir.

Dış mekan da bulunan kent mobilyaları olarak birçok ürün karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünler sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır.

Park, Bahçe Bankları (ahşap, beton tarzda olabilir)

Beton Çiçek Saksı

Çardak ve kamelyalar (modellere göre farklılık gösterebilir)

Masa,

Çöp Kovası,

Sokak Lambaları

Otobüs durağı

Oyun Alanları

Spor ve Yürüyüş Alanları

Bariyerler

Geri Dönüşüm Kutuları

Köpek Eğitim Eşyaları

 

” Yani siz bir belediyenin kent mobilyaları ve açık hava reklamcılığı ilanını gördüyseniz içeriğinde bunların olması yüzde 100’dür.  Ancak Bir Belediye Akıllı Scoteer ve bisiklet ihalesi yapacaksa altından ne çıkacağını teknik şartnameyi almadan bilemezsiniz. Hatırlatalım istedik.”

 

Gelelim ihale belgelerine…

İsmail Bayram’ın başkanlığı sırasında yapılan Kent Mobilyaları ve diğer unsurlar ile 3 adet portakal büfe ihalesinin yasalara ve mevzuata uygun şekilde şeffaf yapıldığı, büfelerle birlikte diğer tüm unsurların idari şartnamede yazılı olduğu haberin sonunda paylaşacağımız evraklarda sizlerde göreceksiniz.

İzmirli Firmanın ihaleyle aldığı söylenen 7 büfenin ise Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün kendi açıkladığı üzere, ihalenin idari şartnamesi değil TEKNİK ŞARTNAMESİ’nde yazmaktadır.  Ayrıca edindiğimiz teknik şartname dosyasında Faruk Özlü’nün doğruyu söylediğini büfelerin TEKNİK ŞARTNAME içinde yer aldığını bizlerde gördük.

2012’de yapılan Kent Mobilyaları ihalesi ilanında ve idari şartnamede “3 adet portakal büfe” maddesi açıkça yazılıyken,  yapılan bisiklet ve scooter ihalesi ilanının idari şartnamede “7 adet vitamin büfenin”  açıkça belirtilmediği ve teknik şartnamede gizlenmeye çalışıldığı, gerek Başkan Özlü’nün kendi söylemlerinden, gerekse de yayınlayacağımız evraklardan da görülmektedir.

 

İşte 2012 yılında şeffaf yapılan ihale ilanının belgeleri:

 

Bu konuyla ilgili yazacaklarımız henüz bitmemiştir. Ancak Başkan Özlü tarafından ‘Bizim ihale usulsüz değil, 2012 de yapılan ihale usulsüz” algısının evraklarla doğru olmadığını okuyucularımızla paylaşalım istedik.

Bu konu daha çok su götürür. İnceledikçe içinden sürprizler çıkan bu konunun,  önümüzdeki süreçte Düzcelilerin çok şaşıracağı farklı yanlışlarını da paylaşacağız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İmage To Text Windows 11 Key

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL