banner
Düzce Yerel Güncel

SİVRİSİNEKLERİ KAÇIRAN KOKULAR

Sivrisinekler yaz mevsiminde artıyor. Sivrisinek ısırığına iyi gelen doğal formülleri derledik. Peki en naturel sinek kovucu formüller neler? Sivrisineklerden korunmak için en etkili yöntem, birden fazla yöntemi birlikte kullanmaktır. Doğal..

SİVRİSİNEKLERİ KAÇIRAN KOKULAR

Sivrisinekler yaz mevsiminde artıyor. Sivrisinek ısırığına iyi gelen doğal formülleri derledik. Peki en naturel sinek kovucu formüller neler?

Sivrisineklerden korunmak için en etkili yöntem, birden fazla yöntemi birlikte kullanmaktır. Doğal yöntemler ile kimyasal yöntemleri bir arada kullanarak sivrisinekleri evlerinizden ve bahçelerinizden uzak tutabilirsiniz.

Sivrisinek ısırıkları sadece kaşıntı ve kızarıklığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı hastalıkların da vektörüdür. Bu nedenle sivrisineklerden korunmak için gerekli önlemleri almak önemlidir.

Bilimsel Araştırmalar:

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre: Lavanta yağı, sivrisinekleri kovmada DEET kadar etkilidir.

2018 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre: Nane yağı, sivrisinekleri 2 saate kadar uzak tutabilir.

Doğal Yöntemler:

Bitkiler: Sivrisinekleri kovucu etkisiyle bilinen bazı bitkiler, evlerimizi ve bahçelerimizi sivrisineklerden korumaya yardımcı olabilir. Bu bitkilerden bazıları şunlardır:

Lavanta: Lavanta çiçeği, sivrisineklerin en sevmediği kokulardan biridir. Lavanta yağı kullanarak evinizin pencere kenarlarına ve girişlerine sürülebilir veya lavanta çiçeği saksıları bahçenize yerleştirebilirsiniz.

Nane: Nane de sivrisinekleri kovucu etkisiyle bilinen bir bitkidir. Nane yapraklarını ezerek cildinize sürebilir veya nane yağı kullanarak evinizin pencere kenarlarına ve girişlerine sürülebilirsiniz.

Citronella: Citronella yağı, sivrisinekleri kovmak için en sık kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Citronella mumları yakabilir veya citronella yağı içeren spreyler kullanabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak kokusu da sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Sarımsakları ezerek cildinize sürebilir veya sarımsak yağı kullanarak evinizin pencere kenarlarına ve girişlerine sürülebilirsiniz.

Uçucu Yağlar: Bazı uçucu yağlar da sivrisinekleri kovucu etkisiyle bilinir. Bu yağlardan bazıları şunlardır:

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağı, sivrisinekleri ve diğer böcekleri kovmak için oldukça etkilidir.

Okaliptüs yağı içeren spreyler kullanabilir veya okaliptüs yağı damlatılmış bir bezi evinize asabilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı da sivrisinekleri kovucu etkisiyle bilinir. Çay ağacı yağı içeren spreyler kullanabilir veya çay ağacı yağı damlatılmış bir bezi evinize asabilirsiniz.

Limon otu yağı: Limon otu yağı da sivrisinekleri kovucu etkisiyle bilinir. Limon otu yağı içeren spreyler kullanabilir veya limon otu yağı damlatılmış bir bezi evinize asabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
Full Oyunlar İndir Full Programlar İndir Android Oyunlar İndir Hileli Apk İndir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL