Kapalı

Hariçten gazel

Güncel - 4 Kasım 2020 16:40 A A

Sevgili okuyucularım.

Bu günden itibaren bu köşede sizlerle birlikte olacağız. Bir çok konuda görüş ve düşüncelerimizi buradan siz değerli hemşerilerimizle paylaşacağız. Doğru gördüklerimizi takdir ederken, eksik ve yanlış bulduklarımızı da  üslubumuzu asla bozmadan yapıcı bir dil kullanarak sizler adına sorgulamak ve anlatma gayreti içerisinde olacağız.

Amacımız daha güzel,  daha yaşanabilir bir şehrin ortaya çıkmasına katkı sağlamaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle yayın hayatına yeni başlayan Ahali gazetesine yayın hayatında başarılar temenni ediyorum.

 

500 günlük icraat ve Sorular.

Sevgili okuyucularım hepinizin bildiği gibi Düzce belediyesi uzun bir yolun ilk 500 günü adlı bir kitapçık yayınladı.

Ben de bu kitapçığı bütün dikkatimle inceledim ve bazı konuların daha net anlaşılabilmesi için sorular oluşturdum.

Başlıklar halinde gitmek gerekirse;

BELEDİYE BORÇLARI

Kitabın en başında,

Belediye Borçları yer alıyor.

Bir tablo verilmiş, bu tabloya göre

2014 yılında Mehmet Keleş 190 milyon borçla belediyeyi  devralmış, 2017 de 329 milyon borçla devretmiş.(arada oluşan  fark 139 milyon, süre ise 3,5 yıl)

329 milyon borç devralan Dursun Ay bir buçuk yıl sonra 477 milyonla (aradaki fark 148 milyon) yeni başkana devretmiş.

Yeni başkan ise dokuz ayda bu rakamı 41 milyon eksilterek 436 milyon liraya indirmiş.

Gerekçe olarak da bankalarla olan faiz oranlarının düşürülmesini ve borç yapılandırmalarını göstermiş.

Şimdi soruyoruz,

 • Mehmet Keleş döneminde yapılan yatırımlar ve borçlanma oranları nedir?
 • Bir buçuk sene gibi kısa bir sürede hiç yatırım yapmadan Dursun bey’in yaptığı borcun kaynağı nereden gelmektedir?
 • Yine hiç yatırım yapmadan faiz oranlarını değiştirerek borç eksiltmek faaliyet programının en başına yazılacak kadar önemli bir hizmet midir?
 • Beş yüz gün yaklaşık bir buçuk sene etmesine rağmen neden dokuz ay olarak sınırlandırılmıştır?

 

MİLLET PARKI

Düzce merkezde hepimizin bildiği Anıtpark meydanı, Avni Akyol parkı ve İsmet İnönü parkları var. Bu parkları yıllardan beri kullanıyoruz . Millet parkı son yıllarda sıkça duyduğumuz bir park şekli.  En çok da İstanbul Atatürk hava limanı taşındıktan sonra yerinin İstanbullular için büyük bir park alanına dönüştürüleceği açıklamasıyla gündeme geldi. Yani aslında konu böyle hava limanı, eski fabrika alanı veya orman kurumuna, tarım kurumuna ait büyük çaplı şehir içerisinde kalmış alanların Millet Parkı adıyla şehre kazandırılması meselesi

Şimdi sorularımız şunlar,

 • Zaten park olan yerlerin yeniden park haline dönüştürülmesi millet parkı mantığına uygun mu?
 • Bu parklarda mevcut olan belediyeye ait birkaç yıl önce yapılmış binaların yıkılarak benzeri binaların yapılması israf değil mi?
 • Burada yıllardan beri hizmet yapan müstecirlerin deyim yerindeyse don gömlek dışarı atılması hem kendilerini, hem çalışanlarını, hem de müşterilerini yani Düzceli hemşerilerimizi cezalandırmak olmuyor mu?

 

ÇÖP SORUNU

Çöp konusu Düzce’nin en büyük sorunlarından birisi. Hala küçük melen kenarında vahşi depolanıyor.

Kronolojik olarak yapılanları sıralamak istiyorum.

2004 de Mehmet Keleş döneminde yer tespit çalışmaları başladı. Sonra Çevre Bakanlığı diğer dört vilayette birlikte Düzce’yi pilot şehir ilan etti.

Ancak ne yazık ki bulunan altı farklı yer, çevre komisyonundan çeşitli sebeplerle onay alamadı.

Dönem değişti İsmail Bayram bey yer sorununu çözdü ihaleyi yaptı.

Yine devir değişti yeniden başkan olan Mehmet Keleş işi tamamladı. Tesis hizmete girdi . Sekiz ay ilçeler köylerde dahil çöpler buraya döküldü.

Bu arada şu anda icraat programında bahsettiğiniz modern tesisin ihalesi de bu dönemde yapıldı.

Sonra yanlış bir mahkeme kararı neticesinde bu tesis kapatıldı.

Bir yıl sonra yanlışın farkına varıldı çevre bakanlığı yeniden tesisi hizmete açtı, ancak tesis yine sizin kararınızla hizmete giremedi.  Bakanlık gücünü kullanarak oradaki vatandaşlara tesisi açtırmama sözü vermişti.

Şimdi soruyorum

 • O gün verdiğiniz sözden dönüp bu tesisi yeniden açacak mısınız?
 • Enerji üretmek için depolamaya ihtiyaç olduğu bilindiğine göre oradaki vatandaşlar buna müsaade edecekler mi?
 • Göstermiş olduğunuz proses, çöp ayrıştırmadan öteye gidecekmiş gibi görünmüyor. Siz direk olarak çöpü mü yakacaksınız yoksa depolayıp biriktirdiğiniz gazı mı yakacaksınız?
 • Kaç MW enerji üreteceksiniz ve Düzce Belediyesi bundan ne pay alacak?

 

 COVİT 19

Covid 19 virüsü uzun zamandan beri tüm dünyada ve ülkemizde etki göstermekte. Başta sağlık bakanlığı olmak üzere bir çok kamu kurumu,  özel sektör, sivil inisiyatifler çeşitli şekillerde müdahaleye katkı sağlıyor. Elbette ki belediyelerin de sürece bir çok açıdan katkısı oluyor.

Başta böyle bir salgının etkisinin ne olacağı bilinmediği için, özellikle yeterli sayıda maske stokunun olmaması dolayısıyla, karaborsa ihtimalini ortadan kaldırmak için tedbir alınması zorunlu hale gelmişti. Düzce Belediyesi de sürece katkı sağlamış, maske üretim atölyesi kurmuştu.

Şimdi Sorumuzu soralım

 • Karaborsa tehlikesi geçtiği, her eczanede hatta marketlerde  çok ucuz fiyatlara maske bulunabilirken bu konuyu bir iddia haline getirip milyonlarla ifade edilen maske üretimi doğru bir karar mı?
 • Bu maskeler ne kadar hijyenik şartlarda üretiliyor?

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Düzce’de ilk kentsel dönüşüm kararı Camikebir Mahallesinde 2004’te Mehmet Keleş döneminde alındı.  İşlemler İsmail Bayram dönemine sarktı. Mahkemeler bu dönemde tamamlandı. İkinci Mehmet Keleş döneminde de proje bitirildi.

Birinci kentsel dönüşümü tamamlayan Düzce Belediyesi, eski sanayi sitesi kentsel dönüşüm kararını  Mehmet Keleş’in ikinci döneminde aldı.

Projenin yapımı, arazi ölçümleri, binalardan karot örneklerinin alınmasının ardından alan8 riskli alana dönüştürüldü ve Çevre Bakanlığına sunuldu.

Bakanlık onayından sonra bakanlar kuruluna 41. Kentsel dönüşüm projesi olarak sunuldu.  Tarihler 2016’yı gösteriyordu.

Şimdi sorularımız soralım

 • 2016’da her şeyi bitirilmiş, tam da sizin bakan olduğunuz dönemde Bakanlar Kuruluna sunulmuş bu proje neden iptal edildi?
 • Şimdi sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi 4,5 yıl sonra ayrı projeye sıfırdan başlamak doğru mu?
 • Küçük Sanayi Sitesinde doluluk oranı henüz yüzde 40’larda iken kentsel dönüşüm kararını bu şartlara bağlamak ne kadar gerçekçi?

 

KONURALP ANTİK TİYATRO KAZISI

Konuralp Antik tiyatro kompleksinde yapılan bazı kazı çalışmaları kültür ve turizm bakanlığı ve üniversite bünyesindeki arkeoloji bölümü ortaklığı ile yürütülüyor.

Şimdi sorumuzu soralım

 • Bu konuda sadece vasıfsız işçi desteği sağlayan, sanki işin tamamını kendi yapıyormuş havazı estirmenin sebebi nedir?
 • Bu konuda siyasal rant mı sağlanmaya çalışılmaktadır?
 • Bu konunun haksız yere sahiplenilmesi işin asıl sahibi kurumlara karşı saygısızlık değil midir?

 

DÜZCE KASRI

Devrin Valisi tarafından orman alanına kaçak yapılan ve yıkılmasına karar verilen Düzce Kasrı Mehmet Keleş döneminde sosyal tesis yapılmış, uzun yıllardan beri de Düzcelilere hizmet ediyordu. Bu dönemde tamir tadilat kararı alındı. Tamir ve tadilat bitmek üzereyken ani bir kararla yıktırıldı.

Soruyoruz…

 • Halkın parasıyla yapılmış bu ve buna benzer bir sürü hizmetin çeşitli bahanelerle yıkılması yok edilmesi borçtan harçtan bahseden bir idare için israf değil mi?
 • Düzce Belediyesi bu konuda kamuoyunda meydana gelen rahatsızlığı görüyor mu?

 

DÜZCE ULAŞIM

Toplu taşıma bir şehirde belediyelere verilmiş imtiyazlı bir konudur. Belediye halkın ulaşım ihtiyacını karşılamak zorundadır. Yaşanan depremlerden sonra coğrafi olarak aşırı büyümek zorunda kalan şehir sınırları belediyeyi en çok ulaşım organizasyonu konusunda zorlamıştır.  Son dönemde yeni bir karar alınarak araçlar küçültülmüş, sayıları artırılmıştır.

Şimdi soruyoruz

 • Bu özelleştirme içerisinde müstecire gelir garantisi verilmiş midir?
 • Pik saatlerde alana sürülen belediyeye ait otobüslerin geliri ortak havuza mı aktarılmaktadır? Bu durum belediyeyi zarara uğratmak değil midir?

 

Evet sevgili okuyucularım. Biz merak ettiklerimizi sizler adına sorduk ve takipçisi olacağız. Başta ifade ettiğim gibi amacımız sadece doğruların bilinmesi ve uygulanmasıdır.

Kalın sağlıcakla…

Bu haber 715 kez okundu.
Güncel - 16:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

29 Ocak 2023 PAZAR
 • PTS 5.2°
 • SAL 4.6°
 • ÇAR 4.1°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • İSRAF EKONOMİSİNİN SONUÇLARI!

  Görevim nedeniyle bulunduğum bir kentte, eşyalarımı taşıyıncaya kadar kuruma ait misafirhanede kalıyordum. Ayrılırken indirimli tarifeye göre ücreti ödedim.  Misafirhanede devlet yöneticileri diye tanıttıkları insanlar geliyordu. Misafirhanenin 60 kişilik kapasitesi vardı. Akşamları 20 civarında insan yemek yiyordu.  Her gece ortalama 10 kişi konaklıyordu. Yetkililerle sohbet ederken burası kışın böyle, yazın ise tam doluyor dediler.  Ben muhasebeci […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • DÜZCE’DE KURUTULDU!

  Düzce’nin arboretum’u olarak kabul ediliyordu Arboretum ise “çok çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesi.” anlamını taşıyor. Düzce merkezde Milli Eğitime bağışlanan İnönü parkı olarak yıllardır hizmet veren park son dönemde Düzce’de başka yer yokmuş gibi millet parkı aşkı ile adete katledildi.İ nönü partı olarak hizmet verirken Düzce’de ilk kurulan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • İZLER KARIŞTI…

  Bugün size yine ekonomi üzerine bir şeyler yazmak isterdim.   Unutkan bir Millet olduğumuzdan, 20 yıldır bizi yönetenlerin nasıl “U” dönüşü yaptığını hatırlatmak için bu makalemi yazdım. Biliyorum ki “Unutursak ve uyursak Millet olarak Ölürüz…”   Bir atasözü vardır herkes bilir.. “AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI..”   Son günlerde ülke gündeminde izler öyle karıştı ki, […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  4 MAKALE YAZDI

  ALMANYA VE HİPERENFLASYON

  Hiperenflasyon, paranın değerinin yitirildiği en şiddetli enflasyon biçimidir. Hiperenflasyon, enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki halidir. Dörtnala Enflasyon olarak da adlandırılır. Paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimidir.Devletlerin bütçe açığını kapatmak amacı ile gereğinden fazla , kontrolsüzce para arzında bulunmaları ana nedendir. Hiperenflasyon döneminde kişiler kendilerini enflasyonun etkisinden korumak için yabancı para tutmaya başlarlar. […]
 • AKÇAKOCA’DA LENİN: ‘BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ’!

  17 Temmuz 1993 tarihinde Lenin’in ağaç büstünün Akçakoca sahillerine vurmasının üzerinden geçen 29 yılın sonunda belediyenin bodrumunda muhafaza altına alındığı ileri sürülen büstün aslında kaybolduğu ortaya çıktı. Böylelikle, büstün sahile vurduğu dönemde belediye başkanı olan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP)’li baba Hüseyin Yanmaz’la başlayan ‘büst hikâyesi’, şimdiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’li belediye başkanı oğlu Okan Yanmaz’la […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • FARUK & MEHMET

  Buluşmuşlar, Beraber yemek yemişler, Yedi buçukta başlayan görüşme onbir buçukta bitmiş. İnsan sormadan edemiyor, Ne konuştunuz dört saat boyunca acaba? Bunca olaylar yaşandı. Siyasi kavgalar oldu. Taraf tarafa maçlar, ankaraya şikayetler, adam indirmeler, adam bindirmeler, neler, neler. Demek ki, bütün olanlar yalandı, manasızdı. Öyle ya oturup hiçbir şey olmamış gibi yemek yeniliyorsa, yaşananların tümü yalan […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  YUNUS ÖZAY ER TEK LİSTE İLE YENİDEN İL BAŞKANI SEÇİLDİ!
  İyi parti Düzce İl Başkanlığı 3. Olağan kongresi 18 Temmuz Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Göreve tekrar talip olduğunu söyleyen ve tek liste ile seçimlere giren mevcut İl Başkanı Yunus Özay Er, tekrar il başkanı seçildi.   İYİ Parti Düzce İl Başkanlığı 3. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.18 Temmuz Spor Salonu’nda düzenlenen kongrede, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. İYİ […]
 • 02
  TDP ÜST KADROSU DÜZCE’DE SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI!
  Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkan Yardımcısı Şaban Gürbüz, Genel Başkan Yardımcısı Maksut Beykoz, Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Aktay, Genel Başkan Yardımcısı Serkan Genç, Kadın kolları Genel Başkanı Kader Yiğit Düzce’ye gelerek partilerinin seçim çalışmalarına katıldılar. İl Başkanı Sezgin Aktaş’ın davetlisi olarak önce basın mensupları ve STK temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen TDP […]
 • 03
  DÜZCE KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİNE KAVUŞACAK!
  Düzce’de kadın doğum, çocuk hastalıkları ve fizik tedavi bölümlerinin yer aldığı yeni servis açılacak. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu ek binasında hizmete girecek serviste 150 hasta yatağı, 15 yataklı yoğun bakım, 1 acil servis, 3 ameliyathane, 1 doğumhane ve doğum üniteleri bulunacak. İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, gazetecilere, çalışmalar tamamlandığında çok güzel bir binaya kavuşacaklarını […]
 • 04
  MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK İÇİN İSTİFA ETTİ !
  Ak parti Antalya il yönetim kurulu üyesi Akcakocali iş adamı Ali Uzun Ak parti Düzce milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiğini duyurdu. İstifasına ilişkin açıklamalarda bulunan Uzun şunları söyledi. “Değerli arkadaşlarım, Bir süredir yapmakta olduğum ziyaretler ve saha çalışmaları neticesinde önümüzdeki genel seçimler için doğup büyüdüğüm ve 40 yıl yaşadığım memleketim Düzce’den milletvekili adaylığı […]
 • 05
  ERTAN TAŞLI GÜVEN TAZELEDİ!
  Düzce Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı, olağan genel kurulda delegelerin oy birliği ile yeniden başkanlığı seçildi. Gençlik ve Spor Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan genel kurulda bir konuşma yapan Taşlı, Kooperatifin bugüne kadar yaptığı hizmetleri anlattı. 16 yıl önce kredi veremeyen kooperatif devraldıklarını anlatan Taşlı, “Gerek pandemi döneminde, gerekse son dönemde […]