banner
Güncel

AFET KOORDİNASYON VE EĞİTİM MERKEZİ DÜZCE’YE DE KURULACAK!

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de ilk, Türkiye’nin 5’inci Afet Koordinasyon ve Eğitim Merkezi tanıtım toplantısını yaptı. İlgili kurumların Düzce temsilcilerinin yanı sıra arama kurtarma derneklerinin üyelerinin de katıldığı..

AFET KOORDİNASYON VE EĞİTİM MERKEZİ DÜZCE’YE DE KURULACAK!

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de ilk, Türkiye’nin 5’inci Afet Koordinasyon ve Eğitim Merkezi tanıtım toplantısını yaptı. İlgili kurumların Düzce temsilcilerinin yanı sıra arama kurtarma derneklerinin üyelerinin de katıldığı toplantıda Düzce İtfaiyesi çatısı altında oluşturulacak toplanma merkezinin detayları anlatıldı.

Düzce Belediyesi, afetlere hazırlık konusunda hem teoride hem de pratikte hazır durumunu güçlendirmeye devam ediyor. Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün girişimleri ile özellikle Kahramanmaraş depremi sonrası çalışmaları hızlandırılan Afet Koordinasyon ve Eğitim Merkezi’nde proje alanı ve detayları belli oldu. Mergiç Mahallesi’nde Düzce Belediyesi’ne ait 4 bin 500 metrekare alanda inşa edilecek merkez, Düzce’deki arama kurtarma ekiplerinin eğitim, toplanma ve afet müdahale stratejilerini belirleyecekleri yer olacak.

Afet Koordinasyon ve Eğitim Merkezi hakkında katılımcılara bilgiler aktaran Başkan Özlü, çalışmayı çok önemsediğini belirterek “Geçtiğimiz süreçte itfaiye teşkilatımızı güçlendirdikten sonra ki biliyorsunuz bölgenin en güçlüsü haline getirdik. Özellikle Kahramanmaraş depreminden sonra bölgeye gittiğimde yaşananlardan çok etkilendim. Orada arama kurtarma ekipleri var çok fedakarca çalışıyorlar. Çalışanların desteklenebileceği üniteler eksikti. İstişare zamanımız oldu. Düzce’ye geldiğimizde İtfaiye teşkilatımız ile görüştük. Diyelim ki saat gece 04:00 bir yerde deprem oldu. Düzce’de çok sayıda arama kurtarma ekibi var herkes arabaya binip gidiyor. Oysa bizim bir toplanma alanımız, merkezimiz olsun. Gönüllülerin teçhizatlarını saklayabilecekleri bir yer olsun. Bizim Mergiç Mahallesi’nde 4,5 dönüm bir arsamız vardı. Orayı bu iş için tahsis ettik. Düzce’de toplanma merkezi burası olacak” dedi.

İtfaiye batı müfrezesi de bu merkezde yer alacak

Başkan Faruk Özlü itfaiye teşkilatını şehrin her noktasına yakın hale getirecek çalışmaya da destek olacak merkezin sadece Düzce için değil, bölge için de önemli olduğunu ifade ederek “İlk saatlerde kurtarmak çok önemli. Ulusal düzeyde afetleri koordine edecek olan AFAD var. Biz burada kendi ölçeğimizde gönüllüler ile İtfaiyemizi koordine etmek üzere çalışma yaptık. Organik bağ kurmak üzere bu işe giriştik. Ancak bu bölgemize ve Türkiye’nin her yanına müdahalede etkili olacak. Severek bu işi yapan arkadaşlar var beraber çalışmak istiyoruz. Bu merkezde ne olacak? Her derneğimiz için konteyner hazırlayacağız yarısı teçhizat deposu yarısı ofis olacak. Ayrıca İtfaiyemizin Batı Müfrezesi’ni de buraya kuracağız. Yine alanda okullara, kurum ve şirketlere afet eğitimi vermek üzere uygulama alanları olacak. Yangına müdahale, enkaz, trafik kazası kurtarma, yüksek açı kurtarma gibi konularda vatandaşlarımıza eğitim vereceğiz. İtfaiye temalı çocuk parkı gibi tam donanımlı bir merkez olacak. Şimdiden ilimize ve bölgemize hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.

Tanıtım toplantısının ardından fuaye alanında sergilenen arama kurtarma teçhizatlarının incelenmesi ile program sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL