banner
Güncel

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DÜZCE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Düzce’de selin vurduğu bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere kente geldi. İlk olarak Düzce Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Göktaş, sel sonrası yaraların sarılması için..

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DÜZCE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Düzce’de selin vurduğu bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere kente geldi. İlk olarak Düzce Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Göktaş, sel sonrası yaraların sarılması için yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sadece Yığılca ilçesinde metrekareye 261 kilogram yağmur düştüğünü belirten Bakan Göktaş, “Bu tarihinde hiç olmayan kadar yağış düşmüş demektir. Öncelikle afetten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. En kısa sürede hasar tespit çalışmalarımızı tamamlayıp mağduriyetlerin giderilmesi için gerekeni yapacağız. Afet bölgelerini inceleyip ihtiyaçların giderilmesi için gerekli adımları atmaya devam ediyoruz. Yaşanan felaketin ardından bölgede su basması, elektrik kesintisi, içme suyu kesintisi, yolların kapanması, güvenli tahliye ihtiyacı gibi birçok aksaklığa neden oldu. Sel sonrası 13 mahalle ve 23 köyde 400’ün üzerinde hanemiz afetten etkilendi” dedi.

Sel sonrası kapanan köy yollarının tamamının açıldığını ifade eden Bakan Göktaş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yaraların sarılması amacıyla 418 araç ve iş makinesi 1356 personel bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Sel sonrası kapanan köy yollarının tamamı ulaşıma açıldı. Devletimiz her zaman olduğu gibi tüm imkanları ile vatandaşımızın yanında oldu. AFAD koordinasyonunda yürütülen ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların destek verdiği müdahale çalışması ile afetin etkilerini kontrol altına aldık. Vatandaşlardan gelen ihbarlar ve sahadaki görevlerimizin tespitleri neticesinde ekiplerimiz gerekli müdahalelerini yaptı. Hali hazırda bu tespitlerimiz devam ediyor. Bir taraftan da afetten zarar gören hanelerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. 170 hanede zarar oluşmuştur ve 8,5 milyonluk hasar tespit edildi. Acil ihtiyaçların karşılanması, ihtiyaçların giderilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na geçtiğimiz gün 2 milyon TL kaynak aktarımı yaptık. Hasar tespiti yapıldıktan sonra ek kaynak aktaracağız.”

‘DÜZCE’DE 100 PERSONEL 11 ARAÇLA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’

Düzce’de sel sonrası hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bakan Göktaş, “Düzce’de yaşanan sel sonrası köy muhtarları ve yetkililer sayesinde sosyal ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştık. Bakanlığımız görev alanlarından birisi olan ayni bağış depo yönetimi ve dağıtım grubu sel bölgesinde faaliyetlerine başladı. Afetlerin ilk anından itibaren ASYAD ve SYDV ekipleri temel ihtiyaçları ulaştırdı. Hali hazırda Düzce’de toplamda 100 personel 11 araçla çalışıyoruz. Saha koordinasyon ekibimiz, lojistik ekibimiz ve psikososyal ekibimiz sahada çalışıyor. İhtiyaç duyulduğu zaman ekiplerimiz hızla vatandaşlara ulaşıyor. Sel ile birlikte diğer illerde olduğu gibi Düzce’de de psikososyal ekiplerimiz çalışmalarına başladı.” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Düzce’de sel felaketinden zarar gören İçmeler köyünü ziyaret etti. Köyde yapılan hasar tespit çalışmalarını inceleyen Bakan Göktaş, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Düzce’de selden en çok zarar gören yerlerden Gölyaka ilçesine bağlı İçmeler köyünü ziyaret etti.

Bakan Göktaş, Valilikte İl Koordinasyon Kurulu ile yapılan toplantının ardından kentte söz konusu sel felaketinde büyük bir bölümü su altında kalan İçmeler köyüne geçti.

Düzce Valisi Cevdet Atay, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ve kurum müdürleriyle selin maddi hasara yol açtığı haneleri gezen Göktaş, vatandaşlara geçmiş olsun dileğini iletti.

Göktaş, sel suyunun çekilmesinin ardından köyde başlatılan bakım, onarım ve hasar tespit çalışmalarını da inceledi.

Selin ardından başlatılan temizlik çalışmalarına katılan komando ve jandarma birliklerine teşekkür eden Göktaş, programının basına kapalı kısmında Toptepe ve Bahçeköyü köylerine ziyarette bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL