banner
Güncel

Bindik Bir Alamete, Gideyoz Gıyamete…        

Tarihler 6 Kasım’ı gösteriyordu. Saat 00.00’da Fenerbahçeli dostların, komik(!) karikatürleri ile başlamışken, Euro ve dolar tüm baskılara ve söylemlerden aldığı gaz ile tam gaz piyasalarda yükselmeye devam ediyordu. Neydi bu..

Bindik Bir Alamete, Gideyoz Gıyamete…        

Tarihler 6 Kasım’ı gösteriyordu. Saat 00.00’da Fenerbahçeli dostların, komik(!) karikatürleri ile başlamışken, Euro ve dolar tüm baskılara ve söylemlerden aldığı gaz ile tam gaz piyasalarda yükselmeye devam ediyordu.

Neydi bu söylemler?

Bunları kısaca hatırlayalım.

 

Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak

29.09.2020: Kur benim için hiç önemli değil, oraya bakmıyorum” dedi.

4.11.2020 : Olağanüstü bir durum, gelişme olmadıkça dövize müdahale edilmeyeceği” mesajı verdiğini ifade etti.

Stres, baskı çok ilginç bir şeydir. Tokalaşırken sizi kendine çeken kişi gibi, dengeniz bir bozuldumu, ağzınızdan neler çıktığına siz bile inanamazsınız.

TCMB Başkan’ı Murat Uysal da işte tam böyle çekildiği bir anda, ağzından;

28.10.2020: “ Tabi ki mevcut makroekonomik temellere baktığımızda, Türk lirasının oldukça, aşırı değersiz bir noktada olduğunu değerlendirebiliriz “ dedi.

Vallahi de dedi, billahi de dedi.

Bunu farklı bir örnek ile anlatayım.

 

Düşünsenize bir ev almayı planlıyorsunuz. Ev sahibi ile görüşmeye gitmişsiniz. Ev sahibine diyorsunuz ki; “Bu ev nasıl bir ev? Yatırım yapılır mı?”

Oda size yukarıdakine benzer bir açıklama yapıyor.

Yok ev şuan çok değersiz, artık depremde mi yıkılır, üst kata bir psikopat kişi taşınıp, bütün gece ses mi çıkarır, yada hemen yana 50 katlı apartman yapılıp tüm manzaranız mı kapanır, bilemem diyor.

“Değerlenir mi” diyorsunuz?

“Valla bende bilmem” diyor.

Size böyle sözler söylense, evi alır mısınız?

 

İşte tüm gelişmelerin arifesinde döviz 6.11.2020 gününü efektif satış kurunu Euro: 10.06,  Dolar : 8.45 TL ile kapattı.

Sonra 07.11.2020 tarihinde Sn Berat Albayrak ise sevgiler yazısını  şu şekilde atacaktı;

“Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil”.

Valla ekonominden benim gibi çok anlamayandan tutun da, anlayanlara kadar herkes eminim içinden şunu dedi; “Hadi canım faizsiz, üretimsiz, swapsız nasıl döviz kuru düşer?

Tarihler 8.11.2020’yi gösterdiğinde ise Türkiye’nin sosyal medya platformlarına, tanıdığı temsilci atama talebini yerine getirmeyen INSTAGRAM da, Berat Albayrak’ın hikayesinde istifa belgesi yayınlandı. Sn Süleyman Soylu’nun twitterdan, Sn Berat Albayrak’ın instagramdan istifa etmesinin ardından gözler tiktok’a çevrilmişti.

Şaka şaka herkes şoktaydı. Ulusal kanallara gitti hemen kumanda da eller. O sırada başta devlet televizyonu olmak üzere, hiçbir haber kanalı bu istifaya yer vermedi. Türkiye’de temsilcilik açma kararı alan TWITTER, hani her olayda bant genişliği kısılan TWITTER’da ortalık yıkılıyor, WHATSAPP gruplarında kahvehane köşelerinde bir araya gelenlerin ülke kurtarma sohbetleri tüm hızıyla devam ediyordu. Ve o gece başta Çin borsası olmak üzere, Türk Lirası %5 değer kazanmış, döviz kurları ise TL karşısında hızla düşmeye başlamıştı.

 

Herşey inanılmaz derecede garip ve inanılamayacak kadar da UZAKTAN güzel görünüyordu. Neden derseniz, Türk Lirası değer kazanıyor, Emperyalist Güçlerin(!) Türkiye üzerindeki oyunu bir kez daha bozuluyordu.

Ama ne hikmetse benzine 1 hafta içinde 2. Zam geliyordu. Neyse ki ben gene 50 liralık benzin aldığım için sorun olmadı.

 

Tarihler 13.11.2020’i gösterdiği bugün de ise Euro kuru:9.04, Dolar kuru ise:7,65  oldu. Evet son bir haftada benzine iki kere zam geldi ama Euro kuru 1 lira, Dolar kuru ise 0,80 kuruş düşmüştü.

Şuan piyasalar sakince ayın 19’undaki Merkez Bankası toplantısını ve faiz kararını bekliyor.  Merkez bankasının olası bir faiz artırım kararı olur mu? Olmazsa piyasalar nasıl tepki verir, kimse bilmiyor. Hala daha ham maddenin döviz ile geldiği ve fiyat listelerinin buna bağlı olarak döviz üzerinden olduğu başta İnşaat sektörü olmak üzere, birçok sektör de herkes beklemede. Çünkü yüksek kurdan aldıkları ürünü nasıl satacaklarını, kur daha düşerse stok maliyetinden daha ne kadar zarar edeceklerini düşünüyorlar. Bu da doğal olarak zaten kış aylarının etkisi ile yavaşlayan piyasaları daha da durağan hale getiriyor.

 

Son bir not: İki Türk bilim insanın kurucusu olduğu Alman Bion-tech firması, Amerikan ilaç devi Pfizer ile ortak olarak geliştirdiği ve deneklerde %90 üzerinde başarı sağlayan aşı, herkese bir anda umut oldu. Umarım bizede gelişi çok uzun sürmez, çünkü bugün Sağlık Bakanı Sn Fahrettin Koca yapılan toplantıdan sonra çok kritik bir açıklama yaptı: Kaçınılmaz olan görünen tedbirleri ve yeni mücadele stratejilerini konuştuk.

Başlıkta da dediğim gibi…

Bindik bir alamete, Allah sonumuzu hayır eyleye..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
Full Oyunlar İndir Full Programlar İndir Android Oyunlar İndir Hileli Apk İndir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL