banner
Güncel Sağlık

DİYABETTE FAYDASI KANITLANDI! 6 HAFTADA KAN ŞEKERİNİ DÜZELTİYOR…

Bilimsel araştırmalar geleneksel tedavilerde kullanılan bazı bitkilerin diyabete faydalı olduğunu kanıtlıyor. Günümüz modern tıbbına da konu olan bu bitki takviyeleri birçok ülkenin mutfağının demirbaşı olarak tüketiliyor. Çünkü bu bitki kan..

DİYABETTE FAYDASI KANITLANDI! 6 HAFTADA KAN ŞEKERİNİ DÜZELTİYOR…

Bilimsel araştırmalar geleneksel tedavilerde kullanılan bazı bitkilerin diyabete faydalı olduğunu kanıtlıyor. Günümüz modern tıbbına da konu olan bu bitki takviyeleri birçok ülkenin mutfağının demirbaşı olarak tüketiliyor. Çünkü bu bitki kan şekerini 6 haftada düzeltiyor. İşte diyabetin ilacı, Hint mutfağının ve Çin tıbbının demirbaşı, Türkiye’de de tüketilen o bitkinin adı ve faydaları…
Bazı bitkisel takviyeler diyabetin adeta ilacı niteliğinde. Bunlardan biri de çemen tohumu. Hint mutfağında önemli bir yeri olan çemen tohumu ülkemizde de son yıllarda popüler bir bitki. Pastırmaya, acukaya ve diğer soslu birçok şeye eklenerek tüketiliyor. Eski uygarlıklardan beri tüketilen çemen tohumunun diyabete faydası bilimsel olarak kanıtlanmış.

Çemen tohumunun, glikoz metabolizması üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma için tip 2 diyabet hastası olan 60 katılımcıya 24 hafta boyunca 25 gram çemen tohumu tozu verilmiş. 6 hafta sonunda katılımcıların hepsinin insülin dirençlerinin hafiflediği, kan şekerlerinin düzene girdiği gözlenmiş.

ÇEMEN TOHUMUNUN FAYDALARI

Çemen tohumunun diyabet dışında da faydaları bulunuyor.

Çemen tohumu yaraları iyileştirir

Regl sancısını hafifletir

Bronşite iyi gelir

Romatizma ağrılarını hafiletir

Sindirim problemlerine faydalıdır

Yüksek kolesterolü düşürür

Emziren annelerin sütünü artırır

ÇEMEN TOHUMU NEREDE YETİŞİR?

Akdeniz Bölgesinde, Batı Asya’da ve Avrupa’da yetişir. İlaç olarak, yemek ve baharat olarak ya da kozmetik sektöründe kullanılan bir ottur.

DİKKAT! ÇEMEN OTU YAN ETKİLERİ

Çemen otu güçlü bileşenler içerdiğinden, onu veya başka bir takviyeyi almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Özellikle hamile olanlar mutlaka doktoruna danışmalıdır. Çemen otu çayı yapmadan önce aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

Yer fıstığı alerjileri

Yer fıstığına alerjiniz varsa, iki bitki çapraz reaksiyona girdiğinden çemen otuna da alerjiniz olabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL