banner
Düzce Yerel Güncel

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN ABD’DEKİ ÖĞRENCİLERİN GAZZE EYLEMİNE DESTEK!

Düzce Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye’deki birçok üniversite, ABD’de Gazze eylemlerine katılan öğrencilere polisin orantısız güç uygulamasını şiddetle kınadı. Birkaç gün önce ABD’de Columbia Üniversitesinde başlayan ve farklı eyaletlerdeki üniversitelere..

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN ABD’DEKİ ÖĞRENCİLERİN GAZZE EYLEMİNE DESTEK!

Düzce Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye’deki birçok üniversite, ABD’de Gazze eylemlerine katılan öğrencilere polisin orantısız güç uygulamasını şiddetle kınadı.

Birkaç gün önce ABD’de Columbia Üniversitesinde başlayan ve farklı eyaletlerdeki üniversitelere de yayılan Gazze eylemleri devam ederken, Düzce Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye’deki bir çok üniversiteden bu öğrencilere destek açıklaması yapıldı.

Üniversitelerin kurumsal sosyal medya hesaplarından Türkçe ve İngilizce yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“6 ayı aşkın bir süredir, Gazze’de yaşayan masum insanları adeta yok etmeye yönelik vahşeti barışçıl yöntemle protesto eden üniversite öğrencilerine yönelik şiddet uygulanıyor. Columbia Üniversitesinden Yale’e, New York Üniversitesinden Harvard’a birçok üniversitedeki protestocular üniversitelerinden, Gazze’de ateşkes çağrılarını desteklemelerini ve İsrail’le bağlantılı şirketlerle ilişkilerini kesmelerini talep ediyor. Eylemlerde öğrenciler gözaltına alınıyor, üniversiteler protestoları durdurmak için uzaktan eğitime geçiyor. Üniversite öğrencilerinin gösterdiği barışçıl tepkiye karşı gösterilen orantısız tepkiyi temel insan hakları ve akademik özgürlüğe vurulmuş bir darbe olarak kabul ediyor, derin bir üzüntü duyuyor ve şiddetle kınıyoruz.”

Ayrıca bazı üniversitelerin rektörleri, kişisel sosyal medya hesaplarından da aynı açıklamayı paylaşarak ABD’de Gazze eylemlerine katılan üniversite öğrencilerine destek verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL