banner
Düzce Yerel

DÜZCE’YE TURİZM VE ZİYARETÇİ OFİSİ KURULACAK

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri, Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın olurları ile düzenlenen Düzce Turizm ve Ziyaretçi Ofisi istişare toplantısından ofisin kurulması kararı çıktı. İstişare toplantısına; Düzce Valisi Selçuk Aslan,..

DÜZCE’YE TURİZM VE ZİYARETÇİ OFİSİ KURULACAK

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri, Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın olurları ile düzenlenen Düzce Turizm ve Ziyaretçi Ofisi istişare toplantısından ofisin kurulması kararı çıktı.

İstişare toplantısına; Düzce Valisi Selçuk Aslan, Vali Yardımcısı Ömer Yılmaz, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Meclis Başkanı Tanju Acar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Canpolat, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç, Akçakoca TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, Düzce İl Genel Meclisi Başkanı Fazlı Koç, Düzce İl Tarım Müdürü Esra Uzun, İl Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan, İŞ-KUR İl Müdürü Ferhat Acar, KOSGEB Düzce İl Müdürü Necdet Yaşar Şahin, MÜSİAD Başkanı Özgür Sağlam, Düzce TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda özel sektör temsilcisi katıldı.

İstişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, “Düzce; iki büyük metropolün arasında yer alıyor. Gerek lojistik avantajları, gerekse 99 depreminden sonra ilan edilen teşvik yasası dolayısıyla, yatırımcılardan büyük rağbet gördü. Şu an, faal 3 organize sanayi bölgemizde, 500’ün üzerinde sanayicimiz faaliyet göstermekte. Yaklaşık 35 bin istihdam ile 155 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ihracatlar sonucunda da, 1 Milyar dolarlık bir katma değer sağlanmış oluyor.

Biz bu noktada Düzce’nin artık sanayileşmeye doyduğunu düşünüyoruz. Bundan sonraki hamlelerimizin, turizm alanında olması gerektiği kanaatindeyiz. Göreve geldiğimiz andan itibaren de, bunu sesli şekilde dile getiriyoruz. Bu konuda ne denli ciddi olduğumuzun göstergesi olarak, bölge odalarında hiç olmayan Turizm Ar-Ge ofisini hayata geçirdik. Hem Yönetim Kurulumuz, hem de çalışanlarımız bu konuda yoğun mesai harcıyor.

Geldiğimiz noktada, birçok tespitle birlikte, bazı gerekliklerin hasıl olduğunu gördük. Valilik, Belediye, İlgili Müdürlükler, Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektör temsilcileri, Turizm konusunda, çoğu zaman birbirinden bağımsız, birçok etkili çalışma yürütüyor. Yapılan çalışmalarda bir birliktelik ve bütünlük olmaması dolayısıyla, yapılan her çalışma sadece kendi hedef kitlesine ulaşabiliyor.

Bizler; bu konuda birçok oluşumu ve yapıyı inceledik. Kamunun gücünü ve özel sektörün geniş hareket alanını bir araya getirecek bir yapının oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Birbirimizden bağımsız hareket etmektense, tüm geliştirme ve çalışmaların tek elden yönetildiği, tüm paydaşlarımızın aktif şekilde organizasyonun içinde yer aldığı, bir yapı oluşması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan Bıyık’ın ardından kürsüye çıkan Akçakoca TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, bu oluşumun en kısa zamanda olması gerektiğine işaret ederek, Düzce’nin 2024 yılı planlarının bu birlik tarafından yapılması gerektiğini, bu nedenle de kuruluş ve yapılanma konularının acilen halledilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Düzce gerçekten iyi bir potansiyele sahip, jeopolitik olarak çok önemli bir yerde konumlanmıştır. Düzce yüzde 65 orman varlığıyla, endüstriyel tarım varlığıyla, Karadeniz’e olan kıyısı ile stratejik bir noktada. Daha önemlisi 2-2,5 saat sürüş mesafesinde Türkiye nüfusunun yüzde 40’ına komşuyuz. Her geçen gün göçle büyüyen bir vilayetiz. Bu oluşum sayesinde planlı ve kontrollü bir turizm gelişimi yapılacağına inanıyoruz” diyerek birliğin kurulmasına olan desteklerini yineledi.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü Dr. Cemil Hakan Kılıç ve Akçakoca Turizm Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Dr. Arif Güngör sunum gerçekleştirdiler.

Gerçekleştirilen istişare toplantısında Düzce Turizm ve Ziyaretçi Ofisi’nin amaç ve hedeflerinin yanı sıra organizasyonel yapısının nasıl olması gerektiği konusunda da fikir alış verişinde bulunuldu. Toplantının son kısmında Düzce Turizm ve Ziyaretçi Ofisi’nin Düzce TSO öncülüğünde kurulmasına karar verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
Full Oyunlar İndir Full Programlar İndir Android Oyunlar İndir Hileli Apk İndir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL