banner
Güncel Sağlık

EKMEK NEDEN KÜFLENİR?

Ekmeklerin sıcak bir şeklide poşetlenmesi küflenmesine neden olur. Ekmekler küflenip ziyan olmaması için fazla alınmamalı. Peki ekmek neden küf tutar? Ekmek hızlı küflenmesiyle biliniyor. Ekmek de bulunan bir zerre küf..

EKMEK NEDEN KÜFLENİR?

Ekmeklerin sıcak bir şeklide poşetlenmesi küflenmesine neden olur. Ekmekler küflenip ziyan olmaması için fazla alınmamalı. Peki ekmek neden küf tutar?
Ekmek hızlı küflenmesiyle biliniyor. Ekmek de bulunan bir zerre küf dahi onu zehirli yapabilir. Peki ekmek küfü için nasıl önlem alınır?

Ekmek tüketimi konusunda had safhada olunun ülkemizde bunu engellemek adına en doğru yöntem bilinçli saklamadır. Kısa süre zarfında tüketilmesi gereken ekmekler zamanla hem bayatlamaya hem de küflenmeye başlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına ekmeğin küflenmesi önlemek gereklidir.

EKMEĞİN KÜFLENMESİ NASIL ÖNLENİR?

Ekmeğin küflenmesini önlemek adına uygun olan 20 derecelik bir oda sıcaklığı gerekir. Kiler ya da ekmeklik gibi bölümlerde doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak serin ve kuru bir ortam yaratılır. Eğer ki tüketilebilecek bir seviyeden fazla ekmek alındıysa bunu en iyi saklamanın yolu buzdolabı olmalıdır.

KÜFLÜ EKMEK

Fırından alınan ya da evde yapılan ekmekler sıcak olacağından asla poşetlenmemelidir. Ekmeği saklamak adına plastik poşetler yerine hava almayan ekmek saklama kutuları tercih edilerek küflenmenin de önüne geçilebilir.

DIŞARIDA 2 GÜN KALAN EKMEK NEDEN KÜFLENİR?

Dışarıda iki gün kalan ekmek küflenme eğiliminde olacağından bu süre zarfına kadar pek çok çeşitli faktörlere maruz kalacağından içerisindeki küf mantarlarının büyümelerine elverişli bir hale gelecektir. Nem, sıcaklık ve hava dolaşımı gibi dış unsurlar iki gün dışarıda kalan ekmeğin küflenmesine nende olmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
İmage To Text Windows 11 Key ankara escort

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL