banner
Düzce Yerel Güncel

“GAZZE’DE ANNE OLMAK’’

Türkiye genelinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından 12 Mayıs Anneler Günü nedeni ile İl Kadın Kolları Başkanları tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına AK Parti Düzce İl Başkanı..

“GAZZE’DE ANNE OLMAK’’

Türkiye genelinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından 12 Mayıs Anneler Günü nedeni ile İl Kadın Kolları Başkanları tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, AK Parti Düzce Merkez İlçe Başkanı Buğra Alp Kocaman, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, il ve merkez ilçe kadın kolları yönetimi katıldı.

Anneler gününde “Gazze’de Anne  Olmak” başlığı altında açıkama yapan AK Parti Düzce Kadın Kolları Başkanı Şulenur Kubilay Yılmaz Gazze’de 180 annenin ölümle burun buruna doğum yaptığını vurguladı.

Yılmaz ” Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı, fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı.

Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor.

Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve “bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir” dedi.

“GÜNDE 63 KADIN ÖLÜYOR”

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 9 bin kadının öldüğünü belirten Şulenur Kubilay Yılmaz “Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı.

Birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100. Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler!

Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor. Ne diyordu gazzeli anne? “ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. çünkü 2’sini israil öldürücek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2’si de okusun ki ülke için işe yarasın.”

Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler. Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan, sütü kesilen anneler. Gazze’deki her 5 kadından 4’ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL