banner
Güncel

HADİ GÖZÜMÜZ AYDIN

Hadi gözümüz aydın… Sonunda beklenen gün geliyor ve artık hepimizin yaka silktiği 2020 senesini geride bırakıyoruz. “Yahu bundan daha kötü ne olabilir?” diye sorduğumuz her soruya, daha kötüsünü bize yaşatarak..

HADİ GÖZÜMÜZ AYDIN

Hadi gözümüz aydın…

Sonunda beklenen gün geliyor ve artık hepimizin yaka silktiği 2020 senesini geride bırakıyoruz.

“Yahu bundan daha kötü ne olabilir?” diye sorduğumuz her soruya, daha kötüsünü bize yaşatarak cevap veren bir senenin ardından artık, huzurun, barışın egemen olduğu, hastalıkların şifasının bulunduğu, her bir vatandaşımızın insanca yaşam hakkını sağlayacak gelir düzeyine ulaşabileceği bir yeni yıl temennisi ile karşılayacağız 2021 senesini.

Peki, öyle olacak mı gelin birlikte inceleyelim…

Öncelikle yazıyı okumaya başlamadan önce kendinize bir bardak çay doldurun ve keyifle yudumlayın…..

Çünkü seneye aynı çayı, aynı fiyata içemeyeceksin çok değerli Ahali okuyucusu.

Sadece çayı mı peki?

Mutfak ürünlerinin tamamına gelecek zamların yanı sıra, dolaylı yoldan ya da doğrudan alınan bütün vergilerde, Noel Baba yerine Devlet Baba tarafından yerleştirilecek yeni yıl için süslediğimiz incir (yok pardon) çam ağaçlarının altına, bizlere hediye paketi olarak.

Ve açtığımız her paketin içinde karşılaştığımız zam oranlarına karşılık, Devlet Baba’nın bizler için hediye paketi yapıp çam ağacımızın altına yerleştirdiği asgari ücret zammını arayıp bulduğumuzda anlayacağız 2021 senesinde insanca yaşam hakkımızın olup olmadığını.

İnsanca yaşam hakkı… Tabii, bu insanca yaşam hakkına sahip olabilmemiz için önce yaşam hakkına sahip olmamız gerekiyor. Dünya genelinde binlerce insanın ölümü ile sonuçlanan ve 2020 senesi boyunca tüm insanlığa kâbus yaşatan salgın hastalık şimdide mutasyona uğrayarak, yani kendini yenileyerek karşımıza çıkacak yeni yılda. Virüs bile yeni yıla kendini yenileyerek girmeyi tercih ediyor ve insanlığı tehdit etmeye devam ediyor. Buna karşılık virüs için elimizdeki en büyük güç olan aşının yeni yılda ülkemize geleceği söyleniyor ancak uzmanlar uyarıyor aşının koruyuculuğu 6 ile 8 ay arasında, yani her altı ayda bir aşı olmamız gerekecek. Ülkemizde ilk doz aşılar ücretsiz olacak ancak sonrasında asgari ücret ile geçinen 4 kişilik bir ailenin bütçesine düzenli olarak ödeyeceği yeni bir gider kalemi daha eklenecek, aşı masrafı.

Bu arada, virüs bile yeni yıla kendini yenileyerek giriyor dedim ya, insanlık da kendini yenileyecek mi sevgili dostlarım? Yani, yeni yılla birlikte kadına şiddet artık bir son bulacak mı ülkemizde? Vicdan yoksunu anneleri tarafından ölüme terk edilen çocukların haberini bir daha duymayacağız değil mi televizyonlarımızda? Akla hayale gelmez dolandırıcılık yöntemlerini keşfetmek yerine, akla hayale gelmez iyilik ve güzellikler düşünmeye başlayacak mı beyinlerimiz? Hayvanlara işkence yapmaktan vazgeçecek mi kalplerinde sevgi kırıntısı taşımayan caniler? İnsan olarak, insanca yaşayabilecek miyiz birlikte? Yunus Emre’nin dediği gibi bizler de yaratılanı sevecek miyiz Yaradan’dan ötürü? Virüs bile kendini yenilerken, bizler yenileyebilecek miyiz kendimizi yeni yılda?

Kendini yenileyebilen, her daim insanların iyiliği için mücadele veren, dünden ders çıkarıp, yarınlar için kalbinde hep güzel umutlar taşıyan tüm dostlarımın yeni yılını kutlar. 1 Ocak 2021 sabahı, huzur ve sağlık dolu bir güne uyanmamızı dilerim…

Kalın sağlıcakla…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İmage To Text Windows 11 Key

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL