banner
Düzce Yerel Güncel

KONURALP MÜZESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

23 Kasım 2022 tarihinde Merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5.9’luk depremde hasar gören Konuralp Müzesi yeni bina yapılana kadar kapalı olacak. Müzeye gelen gruplar Müzenin kapalı olduğu bilgisi ile karşılaşırken..

KONURALP MÜZESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

23 Kasım 2022 tarihinde Merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5.9’luk depremde hasar gören Konuralp Müzesi yeni bina yapılana kadar kapalı olacak. Müzeye gelen gruplar Müzenin kapalı olduğu bilgisi ile karşılaşırken gruplar sadece müze bahçesini ziyaret edebilirken iç kısımlara ise Bakanlık Kararı ile girişlerin yasaklandığı öğrenildi.

Bölgenin en önemli tarihinin yer aldığı Konuralp Müzesi depremden bu yana ziyaretçi ağırlayamıyor. Müze 23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen depremde hasar gördüğü için ziyarete kapatıldığı öğrenildi. Bölgeye gelen gruplar bakanlık kararı gereği müzeyi ziyaret edemezken Müzenin ne zaman açılacağı ile ilgili de net tarih verilemiyor.

Prusias ad Hypium (Konuralp) Antik Kenti’nin zengin kültürel mirasını yaşatan ve şu anda kapalı tutulan Düzce Konuralp Müzesi, 2003 yılında kapılarını ziyaretçilere açmış ve o günden bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktaydı. Müze, üç teşhir salonu, bir laboratuvar, iki depo, bir konferans salonu ve idari bölümleriyle donatılmış, toplamda bin 848 arkeolojik eser, 491 etnografik eser ve 3 bin 898 sikke olmak üzere 6 bin 237 eseri içinde barındırmakta.
Çeşitli dönemlere ait eserler
Arkeoloji salonunda, Tunç Çağı’ndan (M.Ö. 3000-2000) Doğu Roma’ya (M.S. 395-1453) kadar uzanan çeşitli dönemlere ait eserler bulunmaktadır. Pişmiş toprak ve mermer heykelcikler, metal eserler, takılar, cam kaplar ve mezar hediyeleri gibi farklı kategorilerdeki eserler, kronolojik sıraya göre sergilenmektedir.

Konuralp Antik Kenti’nde bulunan birçok heykel, geçmişte başka müzelere taşınmış ve şu anda Düzce Konuralp Müzesi’nde yer almaktadır. Bu eserler arasında öne çıkanlardan biri, arkeoloji salonunda sergilenen aslı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Tykhe Heykeli’dir. Orijinali M.Ö. IV. yüzyıla ait olan bu eserin Roma Dönemi’nde MS II. yüzyılda yapılmış bir kopyasıdır. Zengin süslemelere sahip olan bu heykel, kader, şans ve başarı tanrıçası Tykhe’yi temsil eder. Tykhe’nin başının üzerinde zeytin yapraklarıyla süslü şehir surunu temsil eden bir taç bulunmaktadır. Sol kolunda çeşitli meyvelerle dolu bir bereket boynuzu taşıyan heykel, zenginliğin simgesi olan Plutos adında bir çocuğu da göstermektedir. Tykhe, Okeanos’un kızlarından biridir ve kentlerin koruyucu tanrıçalarından biri olarak kabul edilir.

Her kentin bir Tykhe’sinin olması, Tykhe’nin kader, şans ve başarı tanrıçası olarak önemini vurgular. Tykhe’ler genellikle şehir suru şeklinde bir taçla gösterilirler, bu da onların kentleri koruyucu bir varlık olarak temsil ettiğini gösterir. Düzce Konuralp Müzesi, bu önemli eserler aracılığıyla ziyaretçilere Prusias ad Hypium Antik Kenti’nin zengin kültürel geçmişini keşfetme fırsatı sunmaktadır.


Önemli eserler

Taş Eserler Salonu’nda göze çarpan önemli bir eser, Roma Dönemi’ne ait Orpheus Mozaği’dir. Bu muazzam mozaik, bir taşınmazın zemin döşemesine aittir ve Taş Eserler Salonu’nda özenle sergilenmektedir. Mozaik, tam 45 metrekarelik bir alanı kaplamakta olup konservasyon çalışmaları sayesinde tamamı restore edilmiştir.

Orpheus Mozaği, merkezinde Orpheus’un lir çaldığı bir sahneyi tasvir etmektedir. Orpheus, mitolojik bir kahramandır ve çaldığı müzikle ağaçları, kayaları harekete geçirdiği, hatta canavarları yatıştırdığına inanılmaktadır. Mozaik, Orpheus’un etrafını saran mevsimleri betimleyen detaylarla süslenmiştir. Orpheus’un lir çaldığı merkezi sahnede, etrafında aslan, kaplan, tavus kuşu gibi hayvan figürleri ve dört köşesinde mevsimleri temsil eden kadın başı figürleri bulunmaktadır.

Etnografya salonunda, geleneksel kültüre ait çeşitli eserler sergilenmektedir. El işlemeleri, yöresel kıyafetler, süs eşyaları, mutfak kapları, aydınlatma gereçleri, tartı aletleri, kişisel eşyalar, kılıçlar, tüfekler gibi birçok obje, ziyaretçilere geçmiş kültürlerin zenginliğini sunmaktadır.

Bölgenin Turizm anlamında önemli bir geçmişe sahip olan Konuralp’te bulunan bu tarihi müzenin daha ne kadar kapalı kalacağı merak edilirken, yeni müzenin yapımı ile alakalı bakanlığın gerekli kaynağı aktardığı ve yeni müzenin projesinin hazırlandığı öğrenildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL