Kapalı

O YIRTIK, ONSEKİZ YILDAN BERİ HALA DİKİLEMEDİ

Güncel - 24 Aralık 2020 16:09 A A

Sevgili okuyucularım,

Nedendir bilinmez, son yıllarda Düzce’de siyaset dili olarak çok ağır, çok rencide edici, onur kırıcı bir üslup kullanılıyor.

Sosyal medya üzerinden takip ediyorum birkaç günden beri, iki eski siyaset arkadaşı birbirlerini acımasızca eleştiriyor, hatta ihanetle suçluyorlar.

Başka zamanlarda da böyle miydi bilmiyorum ancak, Ak Parti iktidara geldiği günden beri, parti kadroları arasında kavgalar, itişmeler, ağır ithamlar, küfürleşmeler bir türlü bitmek tükenmek bilmedi.

Ne yazık ki, bizlerde bütün olan biteni çaresiz, sinema filmi seyreder gibi seyrediyoruz.

2002 yılında kurulan ve yapılan ilk genel seçimlerde tek başına iktidara gelen Ak Parti Düzce’de üç milletvekilliği çıkararak ciddi bir başarının altına imza attı.

Bu başarının ardından halkımızın beklentisi, yoğun bir hizmet seferberliği başlatılarak, ağır deprem hasarı görmüş ilimizin ihtiyaçlarının bir an önce karşılanmasıydı.

Ne yazık ki durum böyle olmadı, o günün milletvekilleri ve teşkilatı iktidarın nimetlerinden istifade ederek ihtiyaçlarımızı karşılamak yerine parti içi muhalefet oluşturmak suretiyle, kamplaşma ve kavga siyaseti yapmayı tercih ettiler.

İki milletvekili, Fahri Çakır ve Metin Kaşıkoğlu bir tarafı, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve il başkanı Saim Tut diğer tarafı oluşturarak, büyük umutlarla iktidara gelmiş Ak Partiyi ilimizde daha en başında ortadan ikiye yırttılar.

Ve o yırtık onsekiz yıldan beri hala dikilemedi, onarılamadı.

İki taraf arasında ilk hesaplaşma merkez ilçe seçimlerinde yaşandı. Seçimi Bakanlık gücünü kullanan Yaşar Yakış’ın adayı Gökhan Taşlı kazandı.

Taraflar arasında ikinci raund, il başkanlığı seçimlerinde Saim Tut ve Metin Büyük arasında yaşandı ve yine kazanan aynı taraf oldu. Saim Tut yeniden il başkanı seçildi.

Ağır ithamların ve kavgaların yaşandığı seçimlerin ardından, iki milletvekili ile birlikte kaybeden taraf partiden adeta ihraç edildiler, dışlandılar.

Bu maçın rövanşı iki sene sonraki ilk yerel seçimlerde yaşanacaktı. Taraflar adaylarını belirlemiş seçimi bekliyorlardı ancak, beklenmedik bir gelişme kavgayı daha başlamadan bitirdi. Tayyip Erdoğan yanında yetiştirdiği Mehmet Keleş’i tepeden inme Düzce’ye başkan adayı olarak gönderiverdi.

Bu durum her iki taraf üzerinde tam bir soğuk duş etkisi yapmıştı.

Ne yapacaklarını şaşırdılar.

Önce her iki taraf da adayı sahiplenmedi, ardından iki taraf birden sahiplenmek istedi. Taraflar hem birbirleriyle hem de adayla kavga ettiler.

Ardından iki taraf arasında,

Bütün olanlara rağmen, seçimi çok yüksek bir oy oranıyla kazanan Belediye Başkanına kimin hükmedeceği kavgaları başladı. Ancak Tayyip Erdoğan’ın direk desteğini alan başkanın kimseye eyvallah edeceği yoktu. Kendi başına hareket ediyor, ne milletvekillerini nede teşkilatı dikkate alıyordu. Ne zamana kadar….

Taa ki Metin Kaşıkoğlu’nun Yerel Yönetimler Başkanına yardımcı olarak görevlendirilmesine kadar. Yerel yönetimler başkanının gücünü arkasına alan Kaşıkoğlu kendisine tabi olmayı reddeden Keleş’den dillere destan bir intikam aldı. Bu arada kavga Düzce ölçeğinin dışarı taşmış, artık Ankara çevrelerinde konuşulur olmuştu.

Arkası malum, biliyorsunuz.

Keleş’i gönderen Kaşıkoğlu yerine en yakın arkadaşı İsmail Bayram’ı getirdi.

Peki kavga bitti mi? Hayır.

Kavganın en ağırı ve şiddetlisi bu ikili arasında yaşandı.

 

Sevgili okuyucularım,

Lafı çok uzatarak sizleri yormak ve canınızı sıkmak istemem. Vurgulamak istediğim şey, Ak Partide post kavgalarının hiçbir zaman bitmediği.

Yeni umutlarla gelenler daima gidenlerin saldırısına uğradı, ağıza alınmayacak küfürleşmeler, ithamlar havalarda uçuştu.

Celal Erbay Metin Kaşıkoğlu kavgası,

İbrahim Korkmaz, Metin Kaşıkoğlu kavgası,

İbrahim korkmaz, Faruk Özlü kavası,

Faruk Özlü, Mehmet Keleş kavgası,

Liste uzayıp gidiyor.

Peki sevgili Düzceliler bu kavga ve küfürleşmelerin, siyasi mücadelelerin kime faydası oldu, bu kavgalardan kim istifade etti?

Bu sorunun cevabı gerçekten çok üzücü.

Kavga edenler zarar ettiler. Hepsinin durumu ortada.

Ak Parti zarar etti. Son anketler hem yerelde, hem ulusalda bu durumu açık biçimde gösteriyor.

Düzcemiz zarar etti. Kesintisiz tek parti iktidarından gerektiği gibi istifade edemedi.

 

Keşke bu kavgaların hiçbiri olmasaydı.

Her ne şekilde olursa olsun seçilen bu arkadaşlar, bu şehrin kendilerinden hizmet beklediğini bilselerdi. Herkes birbiriyle iyi geçinseydi. Kendi ikbali, istikbali düşünmek yerine, düzcemizin ve ülkemizin geleceğini, istikbalini ve menfaatlerini düşünseydi sonuç acaba nasıl olurdu?

Bu sorunun cevabını sizin takdirlerinize bırakıyorum.

 

Kalın sağlıcakla.

Bu haber 675 kez okundu.
Güncel - 16:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

29 Ocak 2023 PAZAR
 • PTS 4.7°
 • SAL 4.6°
 • ÇAR 3.8°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • İSRAF EKONOMİSİNİN SONUÇLARI!

  Görevim nedeniyle bulunduğum bir kentte, eşyalarımı taşıyıncaya kadar kuruma ait misafirhanede kalıyordum. Ayrılırken indirimli tarifeye göre ücreti ödedim.  Misafirhanede devlet yöneticileri diye tanıttıkları insanlar geliyordu. Misafirhanenin 60 kişilik kapasitesi vardı. Akşamları 20 civarında insan yemek yiyordu.  Her gece ortalama 10 kişi konaklıyordu. Yetkililerle sohbet ederken burası kışın böyle, yazın ise tam doluyor dediler.  Ben muhasebeci […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • DÜZCE’DE KURUTULDU!

  Düzce’nin arboretum’u olarak kabul ediliyordu Arboretum ise “çok çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesi.” anlamını taşıyor. Düzce merkezde Milli Eğitime bağışlanan İnönü parkı olarak yıllardır hizmet veren park son dönemde Düzce’de başka yer yokmuş gibi millet parkı aşkı ile adete katledildi.İ nönü partı olarak hizmet verirken Düzce’de ilk kurulan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • İZLER KARIŞTI…

  Bugün size yine ekonomi üzerine bir şeyler yazmak isterdim.   Unutkan bir Millet olduğumuzdan, 20 yıldır bizi yönetenlerin nasıl “U” dönüşü yaptığını hatırlatmak için bu makalemi yazdım. Biliyorum ki “Unutursak ve uyursak Millet olarak Ölürüz…”   Bir atasözü vardır herkes bilir.. “AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI..”   Son günlerde ülke gündeminde izler öyle karıştı ki, […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  4 MAKALE YAZDI

  ALMANYA VE HİPERENFLASYON

  Hiperenflasyon, paranın değerinin yitirildiği en şiddetli enflasyon biçimidir. Hiperenflasyon, enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki halidir. Dörtnala Enflasyon olarak da adlandırılır. Paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimidir.Devletlerin bütçe açığını kapatmak amacı ile gereğinden fazla , kontrolsüzce para arzında bulunmaları ana nedendir. Hiperenflasyon döneminde kişiler kendilerini enflasyonun etkisinden korumak için yabancı para tutmaya başlarlar. […]
 • AKÇAKOCA’DA LENİN: ‘BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ’!

  17 Temmuz 1993 tarihinde Lenin’in ağaç büstünün Akçakoca sahillerine vurmasının üzerinden geçen 29 yılın sonunda belediyenin bodrumunda muhafaza altına alındığı ileri sürülen büstün aslında kaybolduğu ortaya çıktı. Böylelikle, büstün sahile vurduğu dönemde belediye başkanı olan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP)’li baba Hüseyin Yanmaz’la başlayan ‘büst hikâyesi’, şimdiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’li belediye başkanı oğlu Okan Yanmaz’la […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • FARUK & MEHMET

  Buluşmuşlar, Beraber yemek yemişler, Yedi buçukta başlayan görüşme onbir buçukta bitmiş. İnsan sormadan edemiyor, Ne konuştunuz dört saat boyunca acaba? Bunca olaylar yaşandı. Siyasi kavgalar oldu. Taraf tarafa maçlar, ankaraya şikayetler, adam indirmeler, adam bindirmeler, neler, neler. Demek ki, bütün olanlar yalandı, manasızdı. Öyle ya oturup hiçbir şey olmamış gibi yemek yeniliyorsa, yaşananların tümü yalan […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  YUNUS ÖZAY ER TEK LİSTE İLE YENİDEN İL BAŞKANI SEÇİLDİ!
  İyi parti Düzce İl Başkanlığı 3. Olağan kongresi 18 Temmuz Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Göreve tekrar talip olduğunu söyleyen ve tek liste ile seçimlere giren mevcut İl Başkanı Yunus Özay Er, tekrar il başkanı seçildi.   İYİ Parti Düzce İl Başkanlığı 3. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.18 Temmuz Spor Salonu’nda düzenlenen kongrede, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. İYİ […]
 • 02
  TDP ÜST KADROSU DÜZCE’DE SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI!
  Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkan Yardımcısı Şaban Gürbüz, Genel Başkan Yardımcısı Maksut Beykoz, Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Aktay, Genel Başkan Yardımcısı Serkan Genç, Kadın kolları Genel Başkanı Kader Yiğit Düzce’ye gelerek partilerinin seçim çalışmalarına katıldılar. İl Başkanı Sezgin Aktaş’ın davetlisi olarak önce basın mensupları ve STK temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen TDP […]
 • 03
  DÜZCE KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTANESİNE KAVUŞACAK!
  Düzce’de kadın doğum, çocuk hastalıkları ve fizik tedavi bölümlerinin yer aldığı yeni servis açılacak. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu ek binasında hizmete girecek serviste 150 hasta yatağı, 15 yataklı yoğun bakım, 1 acil servis, 3 ameliyathane, 1 doğumhane ve doğum üniteleri bulunacak. İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, gazetecilere, çalışmalar tamamlandığında çok güzel bir binaya kavuşacaklarını […]
 • 04
  MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAK İÇİN İSTİFA ETTİ !
  Ak parti Antalya il yönetim kurulu üyesi Akcakocali iş adamı Ali Uzun Ak parti Düzce milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiğini duyurdu. İstifasına ilişkin açıklamalarda bulunan Uzun şunları söyledi. “Değerli arkadaşlarım, Bir süredir yapmakta olduğum ziyaretler ve saha çalışmaları neticesinde önümüzdeki genel seçimler için doğup büyüdüğüm ve 40 yıl yaşadığım memleketim Düzce’den milletvekili adaylığı […]
 • 05
  ERTAN TAŞLI GÜVEN TAZELEDİ!
  Düzce Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı, olağan genel kurulda delegelerin oy birliği ile yeniden başkanlığı seçildi. Gençlik ve Spor Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan genel kurulda bir konuşma yapan Taşlı, Kooperatifin bugüne kadar yaptığı hizmetleri anlattı. 16 yıl önce kredi veremeyen kooperatif devraldıklarını anlatan Taşlı, “Gerek pandemi döneminde, gerekse son dönemde […]