banner
Güncel

SAYIŞTAY RAPORU  MALUM’UN İLANI OLMUŞ

Sevgili okuyucularım, Sayıştay, 6085 sayılı kanun gereği, belediyelerin de içinde bulunduğu kamu idarelerini denetlemekten sorumlu kurumdur. Bu denetimler, belediyelerin gelir-gider ve malları ile bunlara ilişkin hesap ve işlemlerin denetlenmesi, mali..

SAYIŞTAY RAPORU  MALUM’UN İLANI OLMUŞ

Sevgili okuyucularım,

Sayıştay, 6085 sayılı kanun gereği, belediyelerin de içinde bulunduğu kamu idarelerini denetlemekten sorumlu kurumdur.

Bu denetimler, belediyelerin gelir-gider ve malları ile bunlara ilişkin hesap ve işlemlerin denetlenmesi, mali rapor ve tabloların güvenirliği ve doğruluğuna ilişkin görüş belirtilmesi ve iç kontrol sistemlerinin işleyişini değerlendirmek şeklinde gerçekleşmektedir.

Bir dostum sağ olsun bana Düzce Belediyesi 2019 yılı sayıştay raporlarını gönderdi.

Okudum, okudukça da hayretler içerisinde kaldım.

Sayıştay müfettişleri görevleri gereği Düzce Belediyesini denetlemiş, 2019 yılına ait iş ve işlemlerin neredeyse tamamında usulsüzlükler tespit etmiş ve bunu bir rapor halinde belediyeye tebliğ etmişler. 2019 yılında yapılan iş ve işlemleri ele alan bu rapor deyim yerindeyse tam bir hayal kırıklığı, tam bir facia.

 

Raporu okuyunca yok artık bu kadar da olmaz diyorsunuz.

 

Neler yok ki raporda,

Muhasebe hataları, beyan hataları, hesap hataları, işlem hataları, kayıt hataları, mevzuata uymama, kanunlara muhalefet etme, kontrol eksikliği, Bakanlar Kurulu kararlarına muhalefet, ihale usullerine ve kanunlarına aykırı hareket….

Vesaire, vesaire, vesaire…

Anladığım kadarıyla denetimi yapan müfettişler raporlarında açıkça ifade etmeseler de, kullandıkları üslup ve ifade ediş biçimi ile zahiren adeta ilgililere siz bu işi beceremiyorsunuz demişler.

Aslına bakarsanız bu durum bizim için birazda malum’un ilanı oldu.

Bu yönetim iki yıllık icraat döneminde kendi seçmenleri başta olmak üzere hiç kimseyi memnun edemedi, kimsenin beklentisini karşılayamadı.

Önceki dönemlerde yapılan hizmetlerin bin bir türlü bahanelerle yok edilmesi, bir çok öncelikli iş varken gereksiz ve lüzumsuz işlerle uğraşılması, başka kurumların ve kişilerin yaptığı hizmetlerin arsızca sahiplenilmesi, insanların gözünden kaçmıyor ve her gün damla damla arkalarındaki kamuoyu desteğini kaybediyorlar.

Ancak yine de ben bu raporu okumadan önce sayın başkandan en azından bir konuda ümitliydim. Ciddi bürokrasi tecrübesine sahip olan başkan, Düzce Belediyesinde yıllardan beri yaşanan yanlış uygulamaları, yönetim zafiyetlerini, işleyiş hatalarının bitirir, daha düzgün işleyen bir kamu idaresi ortaya çıkarır diyordum.

Ne yazık ki okuduğum sayıştay raporu bu beklentimi tamamen yok etti.

Daha bir kaç ay önce hiç üzerine vazife değilken meclisinde geçmiş dönemleri sorgulama komisyonları kurduran sayın belediye başkanı öyle anlaşılıyor ki kendi döneminin daha ilk dokuz ayında yapılabilecek bütün hataları yapabilmeyi becermiş.

Bu aşamadan sonra kendisine bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Sayın başkan, o beğenmediğin geçmiş dönemlerde yapılan sayıştay denetimlerine ait raporları bir oku bakalım böyle yanlışlarla dolu bir rapora rastlayacak mısın!

 

Sevgili okuyucularım,

Ortada bir rapor var. Gerçek bir rapor. Gizlemek, saklamak mümkün değil. Bu rapor Düzce Belediyesinde hiçbir şeyin yerli yerinde olmadığını, işlerin düzgün yürümediğini, ciddi bir yönetim zafiyeti yaşandığını açık biçimde dile getiriyor.

Doğal olarak, şimdi sizler bunun bazı hukuki sonuçlarının olmasını bekleyeceksiniz.

Hayır, ben beklemiyorum.

Neden derseniz;

Olacakları size sırasıyla söyleyebilirim.

Bu aşamadan sonra sayıştay belediyeden rapor ile ilgili bir savunma isteyecek,

Belediye her soruya bir cevabımız var tarzında basmakalıp, klasik cevaplar verecek.

Sayıştay müfettişleri bu cevapları yeterli görmeyecek ve İçişleri Bakanlığından ilgililer için soruşturma izni verilmesini isteyecek…

İçişleri Bakanı tabii ki, soruşturma izni vermeyecek ve konu bu şekilde hukuki süreç açısından kapanacak.

Ancak, tabii iş orada bitmiyor. Kamuoyu vicdanında ortaya çıkan tahribat nasıl düzelecek ve konuşan ağızlar nasıl kapatılacak?

Onun da en kolay yöntemi zamana bırakmak ve hedef şaşırtmak.

O yüzden tartışma denetim raporunun üzerinden, temsil ve ağırlama giderlerini kimin daha çok kullandığı mevzusuna kaydırıldı.

Böylece de bütün suç 2019 yılının ilk üç ayı belediye başkanlığı yapan Dursun Ay’a yüklendi.

Peki, o zaman bunu öğrenmek çok basit!!!

Harcama belgelerinin tamamı belediye arşivinde saklı..

Açıklayın harcama ile ilgili detayları, bizlerde görelim bakalım, parayı kim harcamış, kaç para harcamış, kime harcamış?

Adım gibi eminim ki, 2019’un ilk üç ayında harcanan bu paraları tamamı bıçak sırtı giden seçimlerin kurtarılması için kullanılmıştır.

Düzce’yi su yolu yapan bakanlara, merkez yetkililerine hediyeler alınıp, yemekler ısmarlanmıştır.

Nasılsa hesabı da Dursun ödeyecek.

 

Kalın sağlıcakla.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL