banner
Genel Güncel

TÜRKİYE YENİDEN UZAYDA

Gerçekleştirilecek uzay yolculuğunu Alper Gezeravcı’nın uzay misyonundan ayıran en önemli unsur ise uçuşun yörünge altı araştırma uçuşu olarak nitelenmesi. Milli Uzay Programı’nın hedeflerinden biri olan Yörünge Altı Araştırma Uçuşu’nun yaklaşık..

TÜRKİYE YENİDEN UZAYDA

Gerçekleştirilecek uzay yolculuğunu Alper Gezeravcı’nın uzay misyonundan ayıran en önemli unsur ise uçuşun yörünge altı araştırma uçuşu olarak nitelenmesi.

Milli Uzay Programı’nın hedeflerinden biri olan Yörünge Altı Araştırma Uçuşu’nun yaklaşık 1,5 saatlik bir sürede gerçekleşmesi planlanıyor.

3 dakika sürmesi planlanan serbest düşüş aşamasında mikro yerçekimi ortamında, biyolojik moleküllerden gen analizlerine kadar çeşitli alanlarda deneyler yapılması öngörülüyor.

Uçuşun gerçekleşmesiyle mikro yerçekimi ortamında metabolizma değişimleri, baskılayıcı hücreler, insülin kalemi ve radyasyon analizi de dâhil olmak üzere 7 alanda deney icra etmek de mümkün olacak.

Dolayısıyla söz konusu uçuşla bilimsel çalışmalara katkı sunularak bilim insanlarının yürüttükleri araştırmalara önemli kazanımlar sağlanacak.

Uçuş, Virgin Galactic’in New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL