banner
Güncel

TAŞIYICI ESNAFI ÖTV’SİZ AKARYAKIT İSTİYOR!

Akaryakıta KDV artırımı ile birlikte yüzde 70 oranında zam geldi. Zamlar en fazla taşıcıyı esnafını etkilerken, Düzce Kamyon Ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Yılmaz, ‘Akaryakıta yapılan zammı bir..

TAŞIYICI ESNAFI ÖTV’SİZ AKARYAKIT İSTİYOR!

Akaryakıta KDV artırımı ile birlikte yüzde 70 oranında zam geldi. Zamlar en fazla taşıcıyı esnafını etkilerken, Düzce Kamyon Ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Yılmaz, ‘Akaryakıta yapılan zammı bir yüke ilave etmek zorundayız. Buda ister istemez vatandaşa yansıyacak. Ticari amaçla bu işi yapanlara akaryakıt ÖTV’siz verilsin. Vatandaş da biz de rahat edelim” dedi.

Türkiye Pazar sabahına akaryakıta yapılan rekor zamla uyandı. Akaryakıta yapılan zam ise ürünlere yansımaya başladı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kamyon Ve Tır Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Yılmaz “Bu son zamlar çok iyi olmadı. Senin başında yani 1. Ayda 20 lira olan yakıt, bugün 35 lira oldu. Yüzde 70 gibi bir zam geldi. Bu hiç hoş olmadı. Akaryakıt bizim için çok önemli. Bizim iş yerimiz araçlarımız, bunları çalıştırmak için akaryakıta ihtiyacımız var. Biz bunu ne yapacağız? Ben 1000 litre akaryakıt yakarak gittiğim yere dün 28 bin lirayla giderken, bugün 35 lira ödüyoruz. Ben bu 7 bin lira farkı taşıdığım yüke ilave edeceğim. Buda vatandaşa yansıyacak. Vatandaşlar bu zamlar nereden geldi diyecekler? Unu biz taşıyoruz ekmeğe zam gelecek, yolcu taşıyoruz otobüs biletlerine zam gelecek. Ama biz bu yakıtı kendimiz üretmiyoruz Bizde kendimiz parayla alıyoruz. Zor bir süreç yaşıyoruz” dedi.

GELEN ZAM SADECE AKARYAKITA YANSIMADI
Başkan Yılmaz, zamlarla birlikte sadece akaryakıtın düşünülmemesi gerektiğini ifade ederek “Örneğin ben Diyarbakır’a gidiş ve gelişte 1000 litre mazot yakıyorum. 28 bin liraydı, 35 bin lira oldu. Ama bu sadece yakıtta fark etti. Akaryakıta yani petrole gelen zamla birlikte yağlar, lastiklerde zamlanıyor. Bu sadece akaryakıt olarak anlaşılmasın. Dolayısı ile biz buna göre fiyatlandırma yapacağız. Örneğin ben DİVAPAN’dan MDF taşıyorum. Genel müdürü ile oturup bizim fiyatlar böyle oldu. O MDF’ye yansıtacak. MDF’ye yansıyan fiyat mutfak dolabına yansıyacak. Her şeyi etkileyecek” ifadelerini kullandı.

ÖTV’SİZ AKARYAKIT VERSİNLER
Ticari amaçla taşımacılık yapan esnaflara ÖTV’siz akaryakıt verilmesini isteyerek “Ticari amaçla bu işi yapanlara ÖTV’siz akaryakıt verilsin. Bunu deniz yolu taşımacılığına, yatlara verdiniz. Bunu bize vermek çok mu zor?” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL